Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,15 Ft
Euró
390,97 Ft
Font
458,25 Ft
Bitcoin
63,962 $

Jászai Gellért: A Vodafone megvásárlása nem államosítás, hanem piaci tranzakció

A brit telekommunikációs vállalat múlt hétfőn jelentette be, hogy megválik magyarországi érdekeltségeitől, amelynek új tulajdonosa a 4iG Nyrt. és a Corvinus Nemzetközi Befektetési Zrt. lesznek.

Fotó: A Vodafone brit mobilszolgáltató társaság egyik üzletete Londonban 2015. május 19-én. A Vodafone csoport 2017. március 20-án bejelentette, hogy 18,4 milliárd euróért felvásárolja a Liberty Global amerikai kábelszolgáltató cég németországi és közép-európai leányvállalatait. A brit mobilszolgáltató a Liberty Global cseh, magyar és román érdekeltségeit szerzi meg a németországi mellett. (MTI/EPA/Andy Rain) *** Local Caption *** 51942198
Belföld

Czinder Tímea

Szerkesztő

Jászai Gellért adott interjút az Indexnek, amelyben Vodafone Magyarország Zrt. magyar állammal történő közös felváráslásáról esett szó; a 4iG vezére elmondta, ez nem államosítás, hanem a kormány egyik régi nemzetstratégiai céljának megvalósítása a magán- és állami tőke összefogásával.

Hozzátette, a vállalat felvásárlása minden tekintetben piaci tranzakció, amelyben a 4iG a többségi befektető, az állami szerepvállalás pedig nemzetközi szinten is teljesen megszokott és egészséges a közszolgáltatások és a távközléshez hasonló stratégiai iparágak tekintetében. Soron kívül Ezek az újítások jöhetnek az iOS 18-cal

Jászai Gellért elmondása szerint több mint egy éve lépett kapcsolatba a Vodafone Group akviziciós területének vezetőjével, amikor hírek keltek szárnyra arról, hogy a vállalat értékesíteni szeretné egyes érdekeltségeit, a kormánynak pedig az előzetes tárgyalásuk után ajánlotta fel a kisebbségi tulajdonszerzési lehetőséget.

„Fontos megérteni a vállalatcsoportunk működéséhez, hogy a 4iG egy tőzsdei társaság, amely nem csupán szigorú szabályrendszer alapján működik, hanem jelentős nemzetközi – német, portugál, török – befektetői háttérrel is rendelkezik, ezért a piac írott és íratlan szabályainak megfelelően kizárólag transzparens, minden szempontból áttekinthető tranzakciókat bonyolíthat le”

– hangsúlyozta Jászai.

A telekommunikációs szektor privatizációja és a nagy nemzetközi távközlési vállalatok beengedése során az állam és a hazai magántőke hosszú időre kiszorult ebből a stratégiai iparágból, Jászai Gellért szerint pedig a Vodafone-tranzakcióval a nemzeti tőke most egy 30 éves lemaradást hoz be, más európai országok ugyanis törekedtek rá, hogy meghatározó tulajdonrészük maradjon a stratégiai szolgáltatókban.

A vállalat 715 milliárd forintos árának meghatározása és a tranzakció hitelessége szempontjából érdemes tudni, hogy az akvizíció előkészítésével és finanszírozásának megszervezésével kapcsolatban már hónapok óta a világ egyik legnagyobb befektetési bankjával, a JP Morgannel dolgoznak együtt.

„A Vodafone megvásárlásával sikeresen konszolidálhatjuk a piacot, amit az elmúlt évtizedekben senki nem tudott véghez vinni, pedig több nemzetközi szereplő is próbálkozott vele. A 4iG-csoport digitális infrastruktúrája – kiegészülve a Vodafone-éval – évtizedekre biztosíthatja meghatározó piaci pozíciónkat, ami által egy olyan nemzeti szereplő jön létre a távközlési piacon, amely méretéből fakadóan bárkivel felveszi a versenyt hazai viszonylatban, és elég erős bázist fog jelenteni a csoport további nemzetközi terjeszkedéséhez, amelyet az eddigieknek megfelelően balkáni fókusszal folytatunk”

– tette hozzá a 4iG vezére.