Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
361,66 Ft
Euró
389,50 Ft
Font
453,92 Ft
Bitcoin
61,771 $

Íme a legfrissebb fejlemények a pandémiával kapcsolatban

A koronavírus-járvány világszerte már több mint 2,6 millió ember halálát okozta, és több mint 117 millió embert fertőzött meg, most pedig itt vannak a legfrissebb fejlemények a pandémiával kapcsolatban.

MTI/Balázs Attila
Külföld

Borbély Fanni

Szerkesztő

Az Egyesült Államokban hónapok óta először csökkent 1000 fő alá a napi halálozások száma

A Johns Hopkins Egyetem adatai szerint az Egyesült Államok csaknem három és fél hónap óta először, kevesebb mint 1000 halálesetet regisztrált egy nap alatt, mely a koronavírushoz köthető, a mai adatok alapján pedig az elmúlt 24 órában 749 amerikai vesztette életét a vírusban, mely szerencsére messze elmarad a január 12-én regisztrált 4473 halálozási csúcstól. Az USA napi halálos áldozatainak száma november 29. óta nem csökkent 1000 fő alá, azon a napon ugyanis 822 fő haláláról számoltak be. Soron kívül Szentkirályi Alexandra a Szomszédok legendájával, Vágási Ferivel üzent Karácsonynak

Új-Zéland megnyitja az első nagy oltási klinikát

Új-Zéland megnyitotta első nagy oltási klinikáját, mellyel azt a célt kívánják elérni, hogy motiválják az embereket az intézkedések betartására, és segítséget nyújtsanak a rászorulóknak. A dél-Auckland-i klinika kezdetben a határon dolgozók háztartásának tagjait célozza meg. Új-Zéland jóformán felszámolta a vírus közösségi elterjedését, jelenleg pedig a határ menti munkavállalókat és családjaikat tartja a legkiszolgáltatottabbaknak a vírussal szemben.

Több mint 700 ezer haláleset Latin-Amerikában

A hivatalos forrásokból származó hétfő esti összefoglaló szerint több mint 700 ezer ember vesztette életét a vírus miatt Latin-Amerikában és a Karib-térségben a pandémia kezdete óta. A Dél- és Közép-Amerikát, a Karib-térséget és Mexikót, valamint további 34 országot és területet magába foglaló régió máig összesen 700 022 halálesetet regisztrált – ez a második legtöbb vírusos haláleset Európa után. Brazília és Mexikó adja a régió legmagasabb halálozási rátáit, egészen konkrétan a régióban jegyzett halálesetek kétharmada e két országban történt, decemberig 500 ezer halálesetről, február 2-án pedig már 600 ezer halálesetről számoltak be a két országból.

Az Európai Unió gőzerővel dolgozik a vakcinák beszerzésén

Az EU közölte, azon dolgoznak, hogy az oltóanyagok mennyisége jelentősen növekedhessen, így pedig egyre több tagállam juthat időben a vakcinákhoz. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke egy német lapnak elmondta, 2021 első három hónapjához képest április és június között meg kell duplázni a szállítmányokat az Európai Unióba, becslései szerint 300 millió adagot lesznek képesek leszállítani.

Ez a mennyiség még mindig 100 millióval kevesebb, mint amennyiről az uniós vezetők a februári csúcstalálkozón megállapodtak, ám az EU kitart kitűzött célja mellett, miszerint az EU-ban élő felnőtt lakosság 70 százaléka meg fogja kapni a koronavírus elleni oltásokat szeptember közepéig. Az EU igen komoly kereszttűzbe került, miután az első negyedéves terv meghiúsult, ugyanis az AstraZeneca a korábbi megállapodással ellentétben nem szállította le a beígért 100 millió adag oltóanyagot, annak csupán egy töredékét tette elérhetővé a régió számára.

Kína nyolc új koronavírusos esetről számol be

Kína nyolc új koronavírusos esetről számolt be, szemben az egy nappal korábbi 19 főhöz, mely relatíve pozitív hír. A kínai Országos Egészségügyi Bizottság közleménye szerint minden új eset külföldi állampolgárhoz volt köthető. Az új tünetmentes esetek száma, melyeket Kína nem minősít megerősített eseteknek, kilencre csökkent az egy nappal korábbi 17-ről. Kína területén az összes megerősített koronavírusos esetszám jelenleg 90 002 fő, az áldozatok száma pedig változatlanul 4636 fő.

Ausztrália miniszterelnöke szerint remek ütemben halad az oltási terv

Scott Morrison, ausztrál miniszterelnök úgy nyilatkozott, továbbra is optimistán tekint az ország oltási tervére, miután Ausztrália lakosságának beoltása októberre befejeződni látszik a késések ellenére is, mivel már 11. napja nem jegyeztek új koronavírusos esetet az országban. Ausztrália február 22-én kezdte meg 25 milliós lakosságának tömeges oltását, azonban az első két hétben nem teljesítette célkitűzéseit, mivel az oltások ütemezése kissé lelassult, ugyanis két idős személy véletlenül az ajánlott dózis négyszeresét kapta meg.

Indonézia jóváhagyja az AstraZeneca oltóanyagát sürgősségi felhasználásra

Indonézia jóváhagyta az AstraZeneca oltóanyagának sürgősségi felhasználását, hétfőn pedig több mint egymillió adag vakcina érkezett az országba a COVAX rendszeren keresztül. A délkelet-ázsiai országba eddig mintegy 38 millió adag vakcinát küldött a kínai Sinovac vállalat, melyek közül néhány adagot már felhasználtak a januárban megkezdett tömeges oltások során.

Japán saját fecskendőt készít, hogy 7 adagot nyerjen ki a Pfizer/BioNTech fioláiból

A japán Terumo vállalat elmondta, hogy kifejlesztett egy új fecskendőt, melynek segítségével hét adagot nyerhetnek ki a Pfizer által gyártott vakcina minden egyes injekciós üvegéből, azaz eggyel többet, mint amennyi elérhető a meglévő fecskendőkkel. Az egészségügyi minisztérium pénteken jóváhagyta a tervet, a Terumo pedig március végén kezdi meg a gyártást – mondta a Terumo szóvivője. A fejlesztésről először beszámoló Kyodo News ügynökség szerint a Terumo idén 20 millió darab fecskendő gyártását tűzte ki célul. A Pfizer és német partnere, a BioNTech által készített vakcinát az eredetileg öt adagot tartalmazó injekciós üvegekben szállítják.

Afganisztán 500 ezer adag oltóanyagot kap a COVAX-on keresztül

Afganisztán mintegy félmillió adag oltást kapott a globális kezdeményezésnek számító COVAX programon keresztül, melynek alapvető célja, hogy minden ország igazságos arányban kapja meg a koronavírus elleni oltóanyagokat, ezzel is segítve a fejlődő országokat, melyek közül több még mindig nem tudott beszerezni egyetlen adag oltóanyagot sem.

A Pfizer/BioNTech vakcinája hatékony a brazil variáns ellen is

A New England Journal of Medicine hétfőn közzétett tanulmányához a Pfizer, a BioNTech, valamint a Texasi Egyetem Orvostudományi Karának kutatói genetikailag módosították a vírust, hogy olyan koronavírus-változatokra is reagáljon a szervezet, melyek nemrég jelentek meg a világszerte.

Összesen 15 embertől vettek vérmintákat az első dózis után, majd két és négy héttel később a klinikai vizsgálatok részeként megkapták a második dózist is. A kutatócsoport megállapította, hogy a beoltott személyek immunrendszere mondhatni azonnal megkezdte a brazil mutáció semlegesítését.

A brazil mutáció hasonlóságot mutat a dél-afrikai variánssal, melyről úgy vélik, sokkal fertőzőbb, mint a korábbi vírus, sőt nagy valószínűséggel képes megkerülni az immunrendszert, így pedig sokkal komolyabb károkat okoz a szervezetben. A legfrissebb kutatási eredmények alapján azonban van remény, hiszen az eredmények azt mutatják, a Pfizer/BioNTech oltóanyaga hatékonyan veszi fel a harcot az új mutációval is.

A CDC közleménye szerint a már beoltott amerikaiak maszk nélkül gyülekezhetnek

Az amerikai egészségügyi tisztviselők régóta várt bejelentése alapján a teljesen beoltott amerikaiak maszk és távolságtartás nélkül gyülekezhetnek a többi beoltottal egy légtérben. Az ajánlások azt is tartalmazzák, hogy az oltottak ugyanúgy találkozhatnak egymással, továbbá olyan személyekkel is, akiknél csekély esély van a súlyos szövődményekre.

Németország megkezdi az AstraZeneca oltóanyagának használatát

Miután a német hatóságok bejelentették, az AstraZeneca oltóanya hatékonyan és biztonságosan alkalmazható a 65 évnél idősebb korosztály esetében is, Németország megkezdte az oltásokat a vakcinával. A hivatalos adatok szerint Németország összességében 2,1 millió adagot kapott az AstraZeneca oltóanyagából, ám azok a helyi hatóság bejelentéséig csak a raktárban álltak, azóta pedig 721 ezer adagot használtak fel.

Jordánia meghosszabbítja a kijárási tilalmat, miután az esetszámok negatív rekordot döntöttek

Jordánia újabb korlátozások bevezetését tervezi, beleértve az éjszakai kijárási tilalom meghosszabbítását, továbbá egyes vállalkozások ideiglenes bezárását, miután rekordmennyiségű esetszámról számoltak be 24 óra alatt, egy új, fertőzőbb koronavírus-mutáció miatt. Az Egészségügyi Minisztérium 7413 új esetről és 52 halálesetről számolt be, az ország 10 milliós lakosságából összesen 435 130 fő fertőződött meg, és 4987 fő hunyt el. A fővárosban, Ammanban, ahol közel négymillióan laknak, 3929 esetet jegyeztek, mely az eddigi legmagasabb napi esetszám. Az egészségügyi miniszter bejelentette az állam kórházak ambuláns rendelőinek bezárását, hogy ezzel is enyhítse a nyomást az egyre növekvő feladatok mellett.

Hollandia meghosszabbítja a zárlatot

Mark Rutte holland miniszterelnök a hónap végéig meghosszabbította az ország igen szigorú lezárását, azonban egy reménysugarat is felmutatott a pandémiában megfáradt nemzetnek, ugyanis jelezte, mikor már elegendő ember be lesz oltva, fölénybe kerülnek a vírussal szemben, és rengeteg lehetőség áll majd előttük a nyitásra. A lezárásról szóló apróbb módosítások mellett Rutte elmondta, március 16-tól a 12 évesnél fiatalabb gyermekek folytathatják úszásoktatásukat, a felnőttek pedig együtt sportolhatnak majd a szabadban, legfeljebb azonban egyelőre csak négyen tehetik majd meg egy időben.

Madeleine McCann szülei nyilatkozatot adtak ki a kislány eltűnésének 17. évfordulóján

Madeleine hároméves volt, amikor eltűnt a portugáliai Praia da Luzban.

Óriási nyomás helyezheti az Újpestet a Kisvárda szombaton

Ha a Kisvárda nyer a Puskás Akadémia ellen vagy legalább döntetlent szerez, miközben az Újpest megint kikap, azzal minden eddiginél nehezebb helyzetbe kerülnének a fővárosiak.