Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
363,54 Ft
Euró
389,47 Ft
Font
455,41 Ft
Bitcoin
57,371 $

Ilyen állapotok uralkodnak manapság Észak-Koreában

Az ABC News hírportál nemrég megjelent cikkében ír az észak-koreai rezsim közelmúltbeli döntéseiről, most pedig ezeket vesszük górcső alá, több vonatkozásban.

Külföld

Borbély Fanni

Szerkesztő

Az ABC News hírportál nemrég megjelent cikkében ír az észak-koreai rezsim közelmúltbeli döntéseiről, most pedig ezeket vesszük górcső alá, több vonatkozásban.

A koronavírus-járvány kitörése után, januárban Észak-Korea lezárta Kínával közös országhatárát, azonban mint az ismeretes, az ország legnagyobb gazdasági partnere és javarészt a kínaiak biztosítják az észak-koreaiak számára a legtöbb segélyt is. A határok lezárását súlyos természeti csapások követték a nyáron, mely szinte beláthatatlan károkat okozott az észak-koreai gazdaságban. Soron kívül Ösztöndíjjal jutott be a Harvardra egy budapesti gimnázium tanulója

Észak-Korea Kínával folytatott kereskedelme az idei év első 10 hónapjában mindössze 530 millió dollár volt, mely a tavalyi év azonos időszakának csupán 25 százaléka. A dél-koreai kémügynökség információi szerint a kereskedelem ütemének drasztikus csökkenése az észak-koreai cukor és fűszerárakat a négyszeresére emelte.

Az észak-koreai gazdaság látványos hanyatlása a helyi pénznemet is megsarcolta. Az észak-koreai valuta, a won látványosan elindult a lejtőn, brutális árfolyami visszaesést produkált, mindez annak tudható be, hogy a kínai határ lezárásával ellehetetlenült a csempészet is, mely az észak-koreai nép esetében sajnos meghatározó szerepet tölt be a mindennapokban.

A források szerint Észak-Korea elrendelte a tengerentúli diplomáciai képviselőktől, hogy ne provokálják az Amerikai Egyesült Államokat, majd figyelmeztette őket arra, hogy nagyon súlyos retorziót fognak alkalmazni abban az esetben, ha képviselők olyan megnyilvánulást tesznek, mely befolyásolhatja a rezsim Washingtonnal való kapcsolatát.

Kim Dzsongun nem kommentálta Joe Biden választási győzelmét, mindez nem meglepő, miután Donald Trump és az észak-koreai rezsim vezetője szokatlanul közvetlen ismeretséget kötöttek Trump elnöksége alatt. 2018 és 2019 között a két vezető összesen három csúcstalálkozót tartott az észak-koreaiak nukleáris arzenálja kapcsán. A diplomáciai kapcsolatok végül megakadni látszottak, azonban ezek a találkozók némiképp összekovácsolták a két vezetőt, melynek eredményeképp véget ért a korábbiakban folyamatos fenyegetések sorozata.

A dél-koreai kémügynökség olyan információk birtokában van, mely szerint az észak-koreai kormány aggodalmát fejezte ki Biden győzelmével kapcsolatban, attól tartanak, hogy az elmúlt években sikeresen kiépített barátságos kapcsolat most egy csapásra véget ér, így várhatóan mindennemű kommunikációt elölről kell majd kezdeniük.

Az amerikai elnökválasztás fényében kifejezetten nagy diskurzus folyik nemzetközi szinten Észak-Korea következő lépéséről. Szakértők úgy vélik, nem lehetetlen forgatókönyv, hogy az észak-koreai vezetés újra megpróbálja az erőfitogtatást atomfegyvereivel, mindezt azért, hogy felhívja magára Biden figyelmét. A korábbi amerikai kormányváltások során azonban nem egyszer hajtottak végre látványos fegyverletételeket, annak érdekében, hogy maximalizálják a tőkeáttételt az aktuális amerikai kormánnyal folytatott tárgyalások során.

A kiszivárgott információk szerint Észak-Korea januárban fogja megtartani a már megszokott katonai felvonulását, mindezt pontosan azonos időben Biden beiktatásával. A parádé alkalmával nagy valószínűséggel Kim megfogalmazza majd az Egyesült Államokkal szemben elvárt politikai irányelveit is.

Célzott terrortámadásban ölték meg Irán legfontosabb nukleáris tudósát

Kim Dzsongun idén augusztusban egy tőle legkevésbé sem megszokott viselkedést tanúsított a nyilvánosság előtt, ekkor elismerte a Munkáspárt kudarcát és bejelentette, hogy Észak-Korea gazdasága nem mutatott javulást az elmúlt években, mindezt különböző belső és külső okokra hivatkozva osztotta meg népével. Akkori beszédében a következő öt évet jelölte ki a kitűzött célok elérésére.

Kikapott a PSG a Dortmundtól a Bajnokok Ligája elődöntőjének első mérkőzésén

A PSG egy nagyon erős Dortmund ellen játszott a Bajnokok Ligája elődöntőjének első mérkőzésén.

Adatvédelmi botrányba keveredhet az egyik legismertebb légitársaság

Vizsgálatot indított az ausztrál Qantas légitársaság egy lehetséges adatvédelmi probléma miatt, amely során nyilvánossá válhattak egyes utasok személyes adatai.