Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
361,59 Ft
Euró
389,35 Ft
Font
453,65 Ft
Bitcoin
63,973 $

A gázai fegyveresek alagutakban készülnek a következő összecsapásra

A jeruzsálemi feszültség egyre komolyabban eszkalálódik, a gázai fegyveresek pedig az alagútrendszerekben készülnek az összecsapásra.

Fotó: MTI/EPA/Mohamed Szaber
Ázsia

Borbély Fanni

Szerkesztő

A Gázai övezet déli részén homokos talaj terül el, alatta pedig alagútrendszerek húzódnak, ahol a palesztin fegyveresek készülnek a következő összecsapásra Izraellel, ezzel előnyt kovácsolva önmaguknak, hiszen az alagutak a felszín alatt húzódnak, így nyomot sem hagynak maguk után.

Khan Yunis mellett egy erdős terület húzódik, ahol hét katonai egyenruhás, maszkos férfi jelent meg, s igen jelentős mennyiségű gépfegyvert és gránátvetőt vittek egy alagút bejáratához, mely szinte alig észrevehető módon egy domb lábánál lett kialakítva. Mindegyikükön az al-Kudsz brigád fejpántja volt, mely az Iszlám Dzsihád egyik fegyveres ága, s mely a Hamász után a második legnagyobb fegyveres csoport Gázában. Soron kívül Csak pár felhő zavarhatja meg a szombati napsütést

Az alagút bejáratát faágakkal takarták el, s bár első ránézésre igen kezdetlegesnek tűnhet az alagút, valójában betonfalakat húztak fel az alagútban, ráadásul ellátták világítással, szellőzőrendszerrel és még távközlési kábelekkel is. Az alagutakban pedig több helyiséget is kialakítottak, ahol fegyvereket és lőszereket tárolnak a fegyveresek.

Az Iszlám Dzsihád egyik tisztviselője körbevezette az AFP egyik munkatársát, s megosztotta, a mozgalom nem csupán fegyverek és lőszerek tárolására alkalmas alagutakat alakított ki, de olyanokat is, melyek óvóhelyként szolgálhatnak vész esetén. Habár ennek hallatán arra gondolhatnánk, hogy az óvóhelyek valóban biztonsági célzattal lettek kialakítva, kiderült, hogy főként az izraeli katonák foglyul ejtésére, valamint az izraeli szárazföldi offenzívák visszaverésére használják őket.

Amikor tavaly májusban kitört a 11 napos háború, Izrael tudomást szerzett a titkos alagutak hollétéről, és több csapást is mért az alagúthálózatra. Gáza lakói egyébként már 2007 óta használják az alagutakat, azóta, hogy a Hamász átvette az uralmat a 2,3 millió lakost számláló övezetben, Izrael pedig erre válaszul több megsemmisítő csapást is mért a területre.

Mivel a kereskedelem is jóformán megszűnt legális formájában, a csempészek alagutakat kezdtek el kialakítani az egyiptomi határon, hogy aztán létfontosságú háztartási cikkeket, sőt, autókat és KFC-s csirkét csempésszenek be. Az alagutak létezéséről azonban Egyiptom is értesült, így az elmúlt években egy nagyszabású akció keretében a legtöbb ilyen alagutat megsemmisítették az egyiptomi hatóságok.

Abu Hamza, az al-Kudsz brigád szóvivője az alagutak kapcsán úgy fogalmazott, lehetséges, hogy az alagutak már nem nyújtanak elég segítséget az Iszlám Dzsihádnak mivel nagyon sokat megsemmisítettek az elmúlt években, arra azonban még mindig jók, hogy stratégiai előnyt biztosítsanak az ellenálló fegyveresek számára.

Miután hetek óta egyre feszültebb a helyzet, halálos kimenetelű összecsapások és heves tüntetések alakultak ki, illetve a rendőrség igen kegyetlen módon lépett fel a jeruzsálemi Al-Aksza mecset környékén, az Iszlám Dzsihád is akcióba lendült és a helyzet eszkalálásával fenyegetőzött. Az iraeli Tel-Avivban elkövetett két halálos kimenetelű támadást követően pedig az izraeli hadsereg aktivizálta magát, és több célzott rajtaütést hajtott végre Ciszjordániában az ellenállók otthonában.

Ultranagy felbontású agyi térkép segíthet megérteni az emberi öntudat rejtélyeit

A kutatók legfőbb célja az emberi tudatosságot lehetővé tevő mechanizmusok jobb megértése, valamint a kómában és vegetatív állapotban lévő emberek kezelésének fejlesztése.