Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,75 Ft
Euró
392,91 Ft
Font
458,22 Ft
Bitcoin
64,425 $

Fura álmaid vannak italozás után? A tudomány már tudja az okát

Időnként mindannyian szeretünk egy jó ital társaságában lazítani egy hosszú fáradtságos nap esti óráiban. Melissa Pandika osztotta meg az alábbi publicisztikát a mic.com hasábjain, melyben beszámol a saját, érdekes tapasztalatairól annak olvasatában, hogy mit is okozhat ez.

Egészség/Életmód

Szabó Kata

Szerkesztő
TÉMÁK

„A tapasztalatok megtanították nekem, hogy óvatosan kell az időzítéssel bánni, ha túl közel vagyok már lefekvéshez, akkor egyik intenzív és bizarr álomból ugrok a másikba. Látszólag nem én vagyok az egyetlen, jó néhány Reddit fórum is foglalkozott ezzel a témával. De miért vannak ilyen fura álmaink az alkoholtól?”, vezette be a témát Pandika.

Nézzük meg először az alvási ciklusokat: a tested négy alvási cikluson megy keresztül a legtöbb alvás során. Az első szakasztól a harmadik szakaszig úgynevezett gyors szemmozgásos alvás (REM alvás) stádiumában vagyunk, ami körülbelül 3-4 alkalommal történik meg velünk egy éjszaka a Michigan Medicine szerint. Soron kívül Németh Krisztián visszaemlékezett a Liverpoolban töltött időszakára, Szoboszlairól is beszélt

Kelli Janata altató specialista szerint a felületes alvás állapota az első két szakaszban történik, míg az igazi mélyalvás állapota a harmadik szakaszban következik be. Az álmaink legtöbbször a REM alvás közben történnek, de ahogy a Harvard Medical School is kiemeli, ezeket az álmokat általában elfelejtjük.

Ha mondjuk azért ittál este, mert abban a tudatban vagy, hogy ez segít majd elaludni, akkor csak részben van igazad. Az alkoholnak valóban van ellazító hatása, amitől könnyebben elalszol. Janata szerint az ivás utáni éjszaka első felében villámgyorsan el tudsz érni az alvás harmadik szakaszához.

Molekuláris szinten az alkohol megnöveli az úgynevezett GABA szintet, ami felerősíti a nem REM-alvás három szakaszát és elnyomja magát a REM-szakaszt, legalábbis kezdetben. Ahogy az ital kezd kimenni a szervezetedből az éjszaka folyamán, a GABA szint visszaesik, ami csökkenti a nem REM-alvást és növeli a REM-szakaszt, amely jelenséget „REM visszaugrásnak” nevezzük. Eközben a neurotranszmitterek megzavarodása miatt töredezetté válik az alvásod, ezért van az, hogy időnként felébredsz.

Nem érdemes elfelejteni, hogy az alvás négy szakasza több ciklusban zajlik le az este, tehát ha befejezted a REM-alvást, újra az alvás első szakaszánál folytatod. Mivel nagyon kevés időt töltesz felületes alvással, nem-REM-alvással, és rengeteg időt REM-alvásos álmokkal, és felébredsz időről-időre, ezért sokkal nagyobb a valószínűsége, hogy intenzív álmokból ébredj fel. Janata szerint: „Mivel nagyon élénk álmokból pottyansz ki és be, ezért jobban is fogsz rájuk emlékezni”.

Más szavakkal élve, az alkoholt technikailag nem lehet hibáztatni a furcsa álmokért, viszont tényleg megtöredezi annyira az alvásod, hogy nagyobb a valószínűsége, hogy emlékezni fogsz az álmaidra. Fontos megjegyezni, hogy amiket elmondtunk, mind nagyon vitatottak, mivel az álomtudomány nagyon homályos, vagyis kevés szakértő van, akinek lehetősége van pontosan megmagyarázni, hogy miért álmodunk úgy, ahogy.

Habár Janata egyáltalán nem bíztat az ivászatra, ám ha esetleg iszol lefekvés előtt, akkor elkerülheted a rémálmokat, mindösszesen egy darab, este hat körüli, vacsora melletti itallal – ez pont elég kevés, és pont elég korai ahhoz, hogy ne zavarja meg túlságosan az alvásodat. Janata megfigyelései alapján: „amit az emberek rosszul tesznek az az, hogy az alkoholra támaszkodva akarnak elaludni:”

Ezt a megállapítás azzal egészíti ki, hogy az átlagember nem jön arra rá, hogy az alkohol napról napra rontja az alvásuk minőségét, és ezért még jobban erre próbál támaszkodni, míg napközben koffeinnel vagy délutáni alvással próbálják magukat „életben tartani”, amivel tovább rontják a saját ébrenléti-elalvási ciklusukat. Összegezve, ha okosan és jól megtervezetten állsz hozzá a dolgokhoz, akkor tudod úgy élvezni a relaxáló hatású frissítődet úgy, hogy ne éld át ezeket az élénk és magas szinten bizarr álmokat.

Károly király egészségi állapota miatt a legrosszabbra készülnek a palotában

Sajtóértesülések szerint III. Károly király nincs jól, a palotában pedig már készülnek a legrosszabb forgatókönyvre.