Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
361,36 Ft
Euró
389,29 Ft
Font
454,50 Ft
Bitcoin
64,278 $

Már szinte semmi akadálya, hogy a tengerbe engedjék a fukusimai radioaktív vizet

A szabályozó hatóság jóváhagyta a nukleárisan szennyezett víz tengerbe vezetésének tervezetét.

Fotó: Fotó: A sajtó munkatársai a természeti katasztrófában súlyosan megsérült, a Tokyo Electric Power Co. (Tepco) japán áramszolgáltató által üzemeltetett Fukusima atomerőműben, Omában 2021. november 15-én. A japán kormány és a TEPCO becslése szerint a 2011-ben katasztrófát szenvedett fukusimai atomerőmű megtisztítása akár 30-40 évig is eltarthat. A radioaktív elemeket tartalmazó, de már megtisztított hűtővizet a tervek szerint 2023-ban kezdik vízalatti alagutakon keresztül az óceánba ereszteni. Az erőművet működtető Tokyo Electric Power Co. (TEPCO) cég több mint egymillió tonna sugárszennyezett hűtővizet gyűjtött tartályokba a Fukusima I. atomerőmű területén azóta, hogy a 2011. március 11-i nagy erejű földrengést követő szökőár súlyosan megrongálta az erőmű három reaktorát. MTI/EPA/Majama Kimimasza
Ázsia

Szabó Kata

Szerkesztő
TÉMÁK

A japán atomenergia-szabályozó bizottság május 18-án elfogadta a Tokyo Electric Power Company által tavaly év végén benyújtott, a Fukusima Daiichi atomerőműből származó mintegy egymillió tonnányi nukleárisan szennyezett víz tengerbe való engedésére vonatkozó tervezetet.

A TEPCO tavaly decemberben nyújtotta be a tervezetet, azóta az atomenergia-szabályozó bizottság 13 felülvizsgálati ülést tartott, hogy ellenőrizze a nukleárisan szennyezett víz hígítására szolgáló berendezések teljesítményét, a földrengések és szökőárak elleni ellenintézkedéseket, valamint egy esetleges baleset esetén a kibocsátást leállító intézkedéseket. Soron kívül Három év börtönt is kaphatnak a kegyetlen állatkínzók

A japán kormány és a TEPCO 2023 tavasza kezdené meg a szennyezett víz tengerbe történő vezetését, az ütemterv szerint pedig az ehhez szükséges berendezések jövő év áprilisára, vagyis éppen a céldátumra készülnek el. A projekt megkezdését még a helyi önkormányzatnak is jóvá kell hagynia.

A japán kormány a hazai és külföldi kételyek és kritikák ellenére tavaly áprilisban úgy döntött, hogy 2023-tól megszűri és hígítja a nukleárisan szennyezett vizet, amit majd egy tenger alatti csővezetékeken keresztül a tengerbe enged. Ez a folyamat várhatóan 20-30 évig fog tartani, amíg az atomerőművet le nem selejtezik.

A japánok állítása szerint a nukleárisan szennyezett vizet megtisztítják, mielőtt a tengerbe engedik, hogy jelentősen csökkentsék a benne lévő radioaktív anyagok szintjét. Tengeri ökológiai szakértők és környezetvédők azonban jelezték, hogy a döntéssel nem értenek egyet, ugyanis a folyamat az emberekre és tengeri élővilágra is különösen veszélyes lehet.

A szennyezett víz tengerbe történő engedésének tervét a nemzetközi közösség széles körben megkérdőjelezte és ellenezte, miközben a helyi halászcsoportok és a japán ellenzéki pártok is a döntés ellen vannak.

Nagy Márton szerint Magyarország az űripar egyik meghatározó szereplője lehet

A nemzetgazdasági miniszter szerint minden adott ehhez.

Erik ten Hag visszavágott José Mourinho megjegyzései után

Mourinho félig viccelődve azt mondta, soha nem kapott olyan szintű "támogatást", mint amilyet a holland élvez a Manchester Unitednél, most pedig ten Hag is reagált.

Három év börtönt is kaphatnak a kegyetlen állatkínzók

Vannak, akik szigorúbban büntetnék az állatkínzókat, de a törvény ezt nem mindig teszi lehetővé különböző enyhítő körülmények figyelembevétele okán.