Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
360,93 Ft
Euró
388,99 Ft
Font
453,13 Ft
Bitcoin
63,709 $

EP-képviselők: most kell megragadni a lehetőséget az EU bővítésére

Az európai parlamenti képviselők szerdán ültek össze, hogy megvitassák a június végén esedékes találkozó témáit.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke felszólal az Európai Parlament plenáris ülésén Brüsszelben 2022. június 22-én. MTI/EPA/Olivier Hoslet
Európa

Borbély Fanni

Szerkesztő

Az európai parlamenti képviselők szerdán a francia elnökséggel, valamint az Ursula von der Leyen bizottsági elnökkel folytatott plenáris vitában felvázolták a június 23-24-i Európai Tanács találkozóján megvitatásra kerülő kérdéseket.

Ukrajna, Moldova, Grúzia Soron kívül Magyar Péter pert helyezett kilátásba a kiszivárgott mentőszolgálati jegyzőkönyv miatt

Az EP-képviselők Putyin agressziójának, valamint az ukrán, moldovai és grúz népek európai jövőjük iránti elkötelezettségének fényében arra szólították fel az EU vezetőit, hogy adják meg a lehetőséget mindhárom ország számára, hogy leadják csatlakozási kérelmüket a blokkhoz.

A javaslatot mondhatni elsöprő többséggel támogatták a képviselők, ám akadtak olyanok is, akik szerint főként Grúziában továbbra is szükség van reformokra, melyek megalapozhatják a csatlakozás lehetőségét. Több felszólaló pedig azon álláspontjának adott hangot, miszerint hiába a törekvés a csatlakozásra, ez egy nagyon hosszadalmas folyamat lesz, s felhozták a koppenhágai kritériumok figyelembe vételét is.

Nyugat-Balkán

A felszólaló képviselők többsége támogatta a nyugat-balkáni országokkal történő csatlakozási tárgyalások megkezdését, melyek a képviselők szerint erőfeszítéseik ellenére már túl régóta várnak az EU válaszára. Kiemelték, különösen Észak-Macedóniával és Albániával kell tisztességesen bánni, míg mások Bosznia-Hercegovina törekvéseit emelték ki.

Európa jövője

A képviselők nagy többsége úgy látja, az EU jövőbeli kilátásai nem csupán a bővítésen múlnak, szerintük ugyanis a közelmúltban elkezdődött, s a jövőben várható válságok mind rámutatnak, hogy az EU vezetőinek felül kell vizsgálniuk az uniós szerződéseket.

A gazdaság szinte folyamatosan változó helyzetének kezelése

Több képviselő is felszólalt annak kapcsán, hogy az EU-nak ennél komolyabb intézkedéseket kellene bevezetnie annak érdekében, hogy megóvják a blokk polgárait, valamint a vállalkozásokat az egekbe szökő infláció, az egyre csak dráguló energiaárak, valamint a várható élelmiszerhiány fenyegetéseitől.

Míg egyes képviselők a gázárak felső határának bevezetésére tettek javaslatot, s az energiaszegénység enyhítését célzó egyéb intézkedéseket sürgettek, addig mások az EU energiaforrásainak diverzifikálására, valamint a blokk függetlenségének megerősítésére hívták fel a figyelmet, ám a legtöbben egyetértettek abban, hogy a megújuló energiába történő beruházások nagyban segíthetik a fejlődést.