Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,56 Ft
Euró
391,96 Ft
Font
457,87 Ft
Bitcoin
64,080 $

Enyhítésbe vágnak az európai országok, de ki, hogy csinálja?

Csehországban már kinyitottak a barkács- és kerékpárboltok, el lehet menni uszodába vagy teniszezni.

Külföld

Kulcsár Péter

Szerkesztő
TÉMÁK

Ezek az országok az elsők között vannak, akik fokozatosan enyhítenek a koronavírus-járvány terjedésének megállítására és a görbe lapítására életbe léptetett korlátozásokon.

Az Oxford Saïd Business School egészségügyi szakembere, Dr. Peter Drobac szerint a szabályozásokon enyhítő országok reménnyel szolgálhatnak a többi nyugati állam számára. Soron kívül Nukleáris együttműködés jöhet létre Magyarország és Kína között

„Sok mindent meg kell tanulnunk a lezárások hatékony és biztonságos feloldásáról. Bármelyik enyhítés kockázattal járhat. A WHO figyelmeztetett, hogy az európai helyzet még mindig nagyon aggasztó és meg kellene tartani az eddigi intézkedéseket, mivel a kontinens még mindig a pandémia egyik fő központja.”

mondta a kutató.

Igaza van a szakembernek, ugyanis a legtöbb fertőzötteket számon tartó ranglista első 10 helyezettje között 7 európai ország található. A The Lancet tudományos folyóiratban megjelent publikáció alapján a kínai járvány kitöréséből kiindulva az egész világon életben kéne maradniuk az óvintézkedéseknek egészen addig, amíg el nem készül a vakcina.

Egyik enyhítéseket alkalmazó ország sem tartozik a fertőzés által legérintettebb államok közé, ezt azonban Drobac azzal magyarázza, hogy a távoltartási szabályozásokat és az önkéntes karantént már jóval hamarabb bevezették, mint a világ más helyein.

„Időben cselekedtek és a járvány csúcspontján valószínűleg ezzel túl is vannak. A koronavírus-halottak száma ezekben az országokban százas, nem pedig ezres nagyságrendű. Sokkal jobb helyzetben vannak, ezt pedig a megelőzésnek köszönhetik.”

A szakértő úgy véli, a fokozatos feloldás egy ésszerű és okos döntés:

„Ez egy lassú, lépcsőzetes folyamat, amely során követni kell a változásokat és figyelni kell az új eseteket. Ha túlzottan enyhítenek, akkor a fertőzések felszaporodhatnak. Egyszerűen próba-szerencse alapján kell eljárniuk, az intézkedéseken pedig eszerint kell változtatniuk.”

Ezek az európai országok irányt mutathatnak a világ többi államának is. A görbe lapítása mellett nagyon fontos a második hullám elkerülése, valamint a kórházak túlterheltségének megszüntetése. A prevenció talán legkritikusabb pontja pedig a folyamatos tesztelés – minél több mintavétel folyik, annál könnyebben lehet megvédeni a lakosságot a potenciális fertőzésveszélytől.

Dánia

Dániában bejelentették, hogy ha a koronavírusos esetek száma stabil marad, akkor április 15-től kezdődően a gyerekek visszamehetnek az iskolákba és óvodákba. Ennek ellenére azonban az élet egyáltalán nem a korábban megszokott lesz.

A dán kormány megerősítette, hogy több korlátozás is maradni fog a régiben. A 10 személynél többet befogadó rendezvények megtartása továbbra is tilos lesz, május 10-g pedig egészen biztosan zárva maradnak a templomok, mozik és a nagyobb bevásárlóközpontok.

Mette Frederiksen hozzátette, hogy a nagyobb fesztiválok egészen augusztusig tiltva lesznek, Dánia határai pedig ugyanúgy le lesznek zárva.

Dánia miniszterelnöke Fotó Flickr News Oresund

„Ez olyan lesz, mintha egy vékony kötélen táncolnánk. Ha sokáig egy helyben állunk vagy ha túl gyorsan lépkedünk, akkor eleshetünk, ezért apró lépéseket szabad csupán megtennünk.”

mondta a miniszterelnök.

Az 5,8 milliós lakossággal rendelkező skandináv ország volt az első, amely Európában március 13-án lezárta a határait. Még ugyanazon a héten becsuktak az üzletek és az iskolák.

„Azért sikerült elkerülnünk az Egyesült Államokhoz vagy Olaszországhoz hasonló tragikus eseményeket, mert nagyon gyorsan cselekedtünk”, zárta gondolatait Frederiksen a dán nemzeti televízióban.

Csehország

Csehország szintén gyors lépéseket tett a járvány kirobbanásakor. Március 12-én kihirdették az országos veszélyhelyzetet, betiltották az utazásokat, a kulturális rendezvényeket, bezárták a nem létfontosságú boltokat és március 19-től kezdődően kötelezővé tették a védőmaszkok viselését nyilvános helyeken.

Úgy látszik, hogy ezek a szabályozások kifizetődtek, mivel hétfőtől a kormány elkezdte a korlátozások feloldását.

Kedd óta megengedett az egyedüli edzés maszk nélkül, csütörtöktől pedig kinyitottak a barkácsüzletek és a kerékpárboltok. Újra fogadhatják a sportolókat a stadionok és a kültéri létesítmények, azonban a zuhanyzókban és az öltözőkben szigorúan tilos két embernél többnek lennie egy helyiségben.

A cseh sportolónő, Irena Gillarová a csütörtökön bejelentett feloldásoknak köszönhetően visszatérhetett edzeni a prágai Juliska-stadionba a több hetes lezárások után.

„Őszintén, nagyon jól érzem magam. Tele voltam izgalommal és ez fantasztikus. Az elmúlt két hét segített abban, hogy még jobban megbecsüljem a munkámat. 100%-ig biztonságban éreztem magam a stadionban. Úgy gondolom, hogy ez az új rendszer megfelelő és okosan van kivitelezve. Mindannyian saját felelősséget kell, hogy vállaljunk.”

nyilatkozta a gerelyhajító.

Április 14-től a fontos külföldi utazásokat szintén megengedik, ehhez egy kérvényt kell majd intézni a cseh illetékesek felé.

Ausztria

Ausztria egy egészen más hozzáállással közelítette meg az óvintézkedések enyhítését. Sebastian Kurz osztrák kancellár ezen a héten bejelentette, hogy húsvét után elkezdi „feltámasztani” a gazdaságot.

Nyugati szomszédainknál április 14-től újranyitnak a kisebb boltok, kertészeti és barkácsüzletek. Bevezetik ezzel párhuzamosan a maszkok kötelező viseletét a bevásárlóközpontokban és a tömegközlekedésben.

Május 1-től minden más üzlet, pláza és fodrászszalon kinyithat, az éttermek és a szállodák pedig előreláthatólag május közepétől fokozatosan újra működhetnek – természetesen szigorú feltételek mellett.

Kurz figyelmeztetett, hogy továbbra sem szabad félvállról venni a járványt. Szingapúrt hozta fel példaként, ahol a hirtelen sikeren felbuzdulva hamar feloldották a korlátozásokat, azonban a járvány nagyobb méreteket öltött nemrég.

Sebastian Kurz Fotó Flickr EU2017EE Estonian Presidency

„Nincs igazuk azoknak, akik azt hiszik, hogy uralmunk alatt tartjuk a helyzetet. Legfőbb célunk a koronavírus lépésről lépésre történő megsemmisítése.”

jelentette ki a kancellár.

Az osztrák kormány április végén fogja eldönteni, hogy az otthoni oktatást meghosszabbítja-e május közepéig, valamint hogy a nagyobb rendezvényeket megtartják-e június végéig.

Ausztriában eddig 13 945 pozitív koronavírusos beteget regisztráltak, a halottak száma pedig 350.

Norvégia

A skandináv országban szintén más irányból közelítették meg a feloldások problémakörét – Norvégia újra szeretné indítani az oktatást az iskolákban.

Április 20-tól kezdődően újranyithatnak egyes óvodák, egy héttel később pedig az alsó tagozatos iskolák.

A norvég miniszterelnök, Erna Solberg a következőképpen nyilatkozott:

„Az a célunk, hogy az összes diák még nyár előtt valahogyan visszaülhessen az iskolapadokba.”

Norvégia miniszterelnöke Fotó Flickr Kjetil Ree

A kormány abban bízik, hogy a legújabb statisztikák óvatos optimizmusra adhatnak okot és a járvány agresszivitása valamelyest csökkent.

„Ha mindnyájan együttműködünk, akkor a vírust kontrollálni tudjuk és lassan, de biztosan feloldhatjuk majd a szabályozásokat”, mondta Solberg.

Norvégiában eddig 6 409 ember koronavírus-tesztje lett pozitív, ebből pedig 119-en haltak meg.

Németország

Angela Merkel német kancellár csütörtökön a legfrissebb adatokra úgy reagált, hogy látja a fényt az alagút végén, egyúttal figyelmeztette a lakosságot, tartsák be az óvintézkedéseket a húsvéti ünnepek alatt is.

A következő, esetleges enyhítéssel kapcsolatos döntéseket a következő héten megjelenő tudományos publikációk és kutatások alapján fogják meghozni.

Jens Spahn egészségügyi miniszter korábban azt mondta, hogy a görbe lapulni kezdett és az eddig bevezetett korlátozások megteszik a hatásukat. Németországban naponta 100 ezer koronavírus-tesztet végeznek el, az intenzív osztályokon lévő betegágyak 40%-a pedig a válság ellenére még mindig szabad.

„Mindent fokozatosan szeretnénk visszaállítani a normalitásba. Még mindig nagyon messze vagyunk a hétköznapi, jól megszokott, koronavírus előtti időktől. Nem fog minden azonnal visszatérni a régi kerékvágásba. Meg kell tanulnunk együtt élni a kórokozóval”, jelentette ki Spahn.

Jens Spahn Fotó Flickr Heinrich Böll Stiftung

Amíg ezek az országok még ha apró lépésekkel is, de kezdik feloldani a szigorításaikat, addig a WHO igazgatója, Hans Kluge kiemelte, hogy nem szabad túlságosan optimistáknak lenniük.

„Nagyon veszélyes azt gondolni, hogy a járvány végéhez közeledünk. Bármilyen kisebb változtatás az eddigi stratégiánkban ahhoz vezetne, hogy a pandémia még nagyobb méreteket öltene. A lezárások és a távoltartási előírások enyhítése egy rendkívül érzékeny terület, ahol hihetetlenül óvatosan kell eljárnunk.”

összegezte Kluge.

A halálozási rátáról készült elemzésünk a következő cikkünkben olvasható:

https://liner.hu/hogyan-alakul-a-koronavirus-halalozasi-rataja-orszagonkent/