Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
355,71 Ft
Euró
386,98 Ft
Font
451,92 Ft
Bitcoin
67,244 $

ENSZ: Világszerte romlott a helyzet a kábítószerfogyasztás terén a járvány ideje alatt

A legnagyobb problémát az opioidok jelentik, az Egyesült Államokban 50 ezren haltak bele a túladagolásba 2019-ben.

...svg content...Fotó: Unsplash/Colin Davis
Külföld

Kornis Vivien

Szerkesztő

11 százalékkal emelkedhet a kábítószerfogyasztók száma világszerte 2030-ig – olvasható ENSZ Kábítószer-ellenőrzési és Bűnmegelőzési Hivatalának (UNODC) csütörtökön közzétett jelentésében. 

A tavalyi év során 275 millió ember használt drogokat, 2010-ben ez a szám 226 millió volt. A 22 százalékos emelkedés részben az elmúlt egy évtized 10 százalékos globális népességnövekedésének tudható be – írja a Deutsche Welle. Soron kívül Eljött a nap, meghallgatja a bíróság Robert Fico merénylőjét

Az ENSZ bécsi székhelyű ügynöksége a tagállamok széleskörű hálózatának adatait használta fel és elemezte az éves Kábítószer Világjelentéshez. 

Az UNODC arra figyelmeztetett, hogy az egészségügyi ellátórendszerek világszerte egyre nehezebb feladatok elé néznek, hiszen becsléseik szerint körülbelül 36 millió ember szenvedett kábítószer-fogyasztással kapcsolatos rendellenességekben 2019-ben, szemben a korábbi, 2010-ben becsült 27 millióval. Ez a világ népességének 0.6 százalékos arányáról 0.7 százalékra emelkedését jelent.

Bár a kábítószer-fogyasztók száma nőtt, a kezelési és prevenciós lehetőségek elérhetőségre továbbra is alacsony. A kábítószerfüggők közül csak minden nyolcadik részesült szakmai segítségben 2019-ben. 

Az UNODC jelentése szerint továbbra is az opioidhasználat jelenti a legnagyobb terhet a kábítószerekkel kapcsolatos betegségek körében. Az elmúlt évtizedben az opioidfogyasztók száma világszerte csaknem megduplázódott, arányok pedig Észak-Amerikában a legmagasabb. 2019-ben több mint 50 ezer ember vesztette életét opioid-túladagolásban az Egyesült Államokban, ami több mint kétszerese a 2010-es adatoknak. 

A koronavírus-járvány tovább súlyosbította azokat a tényezőket, amelyek a társadalmi-gazdasági kiszolgáltatottság és a kábítószerfogyasztás ördögi körét táplálják – olvasható a jelentésben. A tanulmány hozzátette, hogy a szegénység, a konfliktusok és az oktatáshoz való korlátozott hozzáférés a világjárvány idején növelte a kábítószerhasználók számát.

Egy 77 ország egészségügyi szakembereinek körében végzett felmérés szerint az altatók nem orvosi célú használatának növekedéséről az országok 64 százalékában számoltak be, míg a kannabiszhasználat az országok 42 százalékában növekedett a járvány idején. 

A jelentés szerint annak ellenére, hogy a világ jelentős részén átmeneti zavar állt be a kábítószer-piacon a világjárvány első szakaszaiban, ezek gyorsan helyreálltak. 

Az UNODC szerint ráadásul az online kábítószer-piac is terjeszkedik a közösségi oldalakra és népszerű e-kereskedelmi platformokra, ami arra utal, hogy a darkneten belül is bővül a kábítószer-piacok hozzáférhetősége. A darknet fő kábítószer-piacai 264 millió eurónyi drogot értékesíthetnek évente, ami négyszeres növekedést jelent az elmúlt évtized során.

Már beszélni is lehet Ficóval, de az állapota továbbra is súlyos

Robert Fico szlovák miniszterelnök állapota stabilizálódott a második, hosszadalmas műtét után, ám továbbra is súlyos az állapota.