Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
364,65 Ft
Euró
389,55 Ft
Font
455,48 Ft
Bitcoin
57,467 $

Egyszerű vérteszttel kimutatható, kik halhatnak bele legnagyobb eséllyel a koronavírus-fertőzésbe

A jelenleg zajló pandémia egyik komoly kihívását az jelenti, hogy az egészségügyi dolgozóknak nehéz felmérni, pontosan melyik páciensekre kellene jobban odafigyelniük, illetve kiket érinthet súlyosabban a fertőzés.

Budapest, 2020. április 22. Védőfelszerelést viselő orvos vizsgál egy lélegeztetőgépre kötött beteget a koronavírussal fertőzött betegek fogadására kialakított intenzív osztályon a Szent László Kórházban 2020. április 22-én. MTI/Balogh Zoltán
Külföld

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A jelenleg zajló pandémia egyik komoly kihívását az jelenti, hogy az egészségügyi dolgozóknak nehéz felmérni, pontosan melyik páciensekre kellene jobban odafigyelniük, illetve kiket érinthet súlyosabban a fertőzés.

Általában arról szólnak a hírek, hogy idős és krónikus betegségben szenvedő betegek esnek áldozatául a COVID-19 támadásának, ennek ellenére előfordulhat az is, hogy korábban makkegészségesnek hitt fiatalok immunrendszere megmagyarázhatatlan módon becsődöl a koronavírussal szembeni harcban. Soron kívül Térképen a fővárosi patkányhelyzet

A Massachusettsi Általános Kórház kutatócsapata a legújabb kísérletek során összesen 1 641 bostoni klinikákra szállított COVID-19 pácienstől vett vérmintát elemzett azzal a céllal, hogy bizonyos biomarkereket találjanak, amelyekkel a jövőbeni rizikókat ki lehetne szűrni – tudhattuk meg a JAMA Network Open tudományos lapban közzétett publikációból.

A tudósok rájöttek, hogy a vörösvérsejtek méretének meghatározására szolgáló úgynevezett RDW-értékek szoros összefüggésben álltak az érintett fertőzött egyén mortalitásával, ez a korreláció pedig szoros kapcsolatban volt a koronavírusos személy életkorával és meglévő betegségeivel.

A kutatók bebizonyították, hogy a megemelkedett RDW-szint következtében 2,7-szer nagyobb eséllyel halnak bele a fertőzés szövődményeibe a páciensek – meglepő módon ez alól a fiatalabb koronavírusos esetek sem képeznek kivételt.

A tanulmányban megjegyzik, hogy azoknál a betegeknél, akiknél az RDW szintje kizárólag a kórházi kezelések alatt nőtt meg, sokkal komolyabb komplikációkra számíthatnak a fertőzés kórlefolyása kapcsán.

Az RDW tehát egy hatékony, nem specifikus biomarkere lehet a COVID-19 betegségnek, a jövőbeni tesztekkel azt szeretnék kideríteni, mennyire effektív és precíz mérési eredményekkel szolgálhatnak ezek a mintavételezések. Habár a felfedezés hitelesítéséhez még további ellenőrzések szükségesek, siker esetén egyszerű laboratóriumi vérteszttel megállapíthatnák, kire veszélyes a koronavírus, és kire nem.