Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
360,04 Ft
Euró
387,82 Ft
Font
450,82 Ft
Bitcoin
61,639 $

Egyre több betegen használják Magyarországon a hazai fejlesztésű koronavírus-gyógyszert

Miközben elkezdődött a favipiravir hatóanyaggal rendelkező gyógyszer klinikai tesztelése itthon, addig egyes középsúlyos állapotú COVID-19 páciensek már megkaphatták az ígéretesnek tűnő szert.

Sydney, 2020. augusztus 19. Vegyész analitikus dolgozik az AstraZeneca brit székhelyû gyógyszergyártó vállalat székházában, Sydney-ben 2020. augusztus 19-én. Scott Morrison ausztrál miniszterelnök bejelentette, hogy az AstraZeneca és az ausztrál kormány közötti megállapodásnak köszönhetõen az ausztrál lakosok a világon az elsõk között fogják megkapni a koronavírus elleni vakcinát, amennyiben azt sikerül kifejlesztenie a cégnek. MTI/AAP/Dan Himbrechts
Belföld

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Miközben elkezdődött a favipiravir hatóanyaggal rendelkező gyógyszer klinikai tesztelése itthon, addig egyes középsúlyos állapotú COVID-19 páciensek már megkaphatták az ígéretesnek tűnő szert.

Szlávik János, a Szent László Kórház infektológiai osztályának főorvosa a Magyar Nezmetnek adott nyilatkozatában elmondta, már több mint száz betegnél alkalmazták a favipiravir tartalmú Avigan tablettát. Soron kívül Elbocsáthatják a taxist, aki összebalhézott egy szabálytalanul közlekedő biciklissel

A szakember hozzátette, a járvány kínai kitörése óta a favipiravirt világszerte vizsgálták, a próbák során rendkívül biztató eredményeket mutatott. Szlávik kiemelte, a hatóanyag a betegség elején, az első 5-6 napban segíthet a páciensek állapotán, akiknél elmúlhat a magas láz, valamint kisebb eséllyel kerülnek az intenzív osztályra.

„Az Avigan előnye még, hogy egy szájon át szedhető készítmény, azonban aránylag nagy mennyiséget: az első napon kétszer nyolc, a második naptól pedig kétszer három szemet kell belőle bevenni, és 5–10 nap között szükséges alkalmazni.”

mondta Szlávik.

Keserű György Miklós, a Természettudományi Kutatóközpont Gyógyszerkémiai Kutatócsoportjának vezetője a lapnak elmondta, a gyógyszer vizsgálatait négy klinikai központtal rendelkező orvostudományi egyetemen és az Országos Korányi Pulmonológiai intézetben végzik. Ezen klinikai tesztek fő célja, hogy bebizonyítsák a favipiravir hatékonyságát és biztonságosságát, ezután lehet csak széles körben alkalmazniuk az orvosoknak.

„A teljes engedélyeztetési eljárás 6–12 hónapig tart, de – az ideiglenes engedély birtokában – a készítmény a tesztek alatt is eljuthat a magyar betegekhez.”

közölte Keserű.

Az akadémikus professzor hangsúlyozta, a Japánban elvégzett kutatások alátámasztották a tényt, hogy a gyógyszer még a kezdődő pneumóniában szenvedő koronavírus-betegek esetében is effektív megoldást jelenthet.

A favipiravir átlagosan hat nap alatt eltávolítja a COVID-19 kórokozóját a szervezetből, tizenkét nap alatt a tünetek is jelentősen javulnak, vagyis megszűnik a láz, a légzési problémák és az irritáló, száraz köhögés.

A favipiravir első klinikai tesztelése hazánkban először a Szegedi Tudományegyetem klinikáján indulhatott el.

Az antidepresszánsok újabb negatív hatására derült fény, hőségben okozhatnak gondot

Egyes készítmények kimondottan kellemetlen tüneteket okozhatnak a melegebb hónapokban.

Nagyon jó minőségű eperre és remek szezonra számíthatunk idén

A szakember szerint jó termés várható idén szamócából itthon, ezen a héten pedig a szedd magad akciók is megkezdődnek az országban.