Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
364,33 Ft
Euró
389,39 Ft
Font
455,25 Ft
Bitcoin
58,390 $

Műszaki hiba történt az űrben, kérdés, mi lesz így a Hold felé repülő Peregrine-nel

A mérnököknek sikerült visszanyerniük az ellenőrzést az űreszköz felett, ám a meghibásodott hajtómű miatt értékes üzemanyagot vesztettek.

Fotó: Az Astrobotic Technology amerikai űripari vállalat fedélzeti kamerájával készített felvétel a vállalat Peregrine holdkompjának sérült szigeteléséről 2024. január 8-án, órákkal a Peregrine fellövése után. Az Astrobotic jelentős üzemanyagveszteséget okozó meghibásodást jelentett, szakemberei szerint a leszállóegység nem tudott stabilan a Nap felé fordulni energiatermelés végett. A műszaki hiba veszélybe sodorta az űreszköz tervezett holdraszállását. MTI/AP/Astrobotic Technology
Világűr

Koós Alexandra

Szerkesztő

Mint ismert, a Boeing és a Lockheed Martin közös vállalkozása, a United Launch Alliance (ULA) vadonatúj Vulcan űrrakétáját hétfőn, helyi idő szerint kora hajnalban bocsátották fel Floridából, hogy több mint fél évszázad után ismét egy amerikai robotot helyezzenek el a Holdon. A Blue Origin űrvállalat által készített hajtóművel felszerelt, 60 méter magas rakéta fedélzetén szállította a Peregrine holdraszálló egységet, amelyet az Astrobotic űrrobotokat gyártó cég épített a NASA támogatásával.

Órákkal az indulást követően azonban az Astrobotic műszaki meghibásodást jelentett a meghajtó rendszerben, aminek következtében „kritikus mértékű üzemanyagveszteség” lépett fel. A vállalat szerint a leszállóegység nem tudott stabilan a Nap felé fordulni energiatermelés végett – írja az Infostart az MTI beszámolója alapján. Soron kívül Lázár szerint Karácsony és Vitézy vidéken nem tudnának boldogulni

Mint kiderült, a mérnököknek sikerült visszanyerniük az ellenőrzést az űreszköz felett, ám a meghibásodott hajtómű miatt értékes üzemanyagot vesztettek, „alternatív missziós profil” megfontolására kényszerítve az Astroboticot. Ez pedig felveti annak lehetőségét, hogy a holdraszállás már nem valósítható meg, illetve, ahogy a cég fogalmazott, „veszélybe kerül a puha landolás a Holdon”.

Az eredeti elképzelések szerint a Peregrine lett volna az első amerikai holdraszálló egység az utolsó Apollo-küldetés 1972-es landolása óta. Emellett a Peregrine hajthatja végre az első magánvállalat által felbocsátott űreszköz holdraszállását is február 23-án, bár az is tény, hogy az indulást korábban december 24-re, a leszállást pedig január 25-re tervezték. A Peregrine missziója során az elkövetkező legénységekkel érkező Hold-missziók előtt gyűjt adatokat a Föld kísérőbolygójának felszínéről.

A csaknem egy évtized alatt kifejlesztett Vulcan űrrakéta az ULA Atlas V rakétájának helyét veszi át, legnagyobb riválisa Elon Musk SpaceX űrvállalatának többször felhasználható Falcon 9 rakétája. Az ULA 2006-ban jött létre a Boeing és a Lockheed rakétaprogramjainak összeolvadása révén, a két nagyvállalat egyenlő arányban birtokosa a vállalkozásnak.