Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,61 Ft
Euró
391,78 Ft
Font
457,76 Ft
Bitcoin
62,593 $

Csillagászok felfedeztek egy mályvacukor sűrűségű bolygót

A tudósok felfedezték a valaha volt legbolyhosabb bolygót, melynek sűrűsége megegyezik egyetlen darab mályvacukoréval: ha a bolygót egy gigantikus fürdőkádba helyeznénk, egyszerűen lebegne.

Fotó: NASA, ESA and G. Bacon (STScI)
Világűr

Borbély Fanni

Szerkesztő

A TOI-3757 b névre keresztelt, a csillagászok leírása szerint „a valaha volt legbolyhosabb bolygó” egy hűvös törpecsillag körül kering, a Földtől mintegy 580 fényévnyire, a Szekeres csillagképben.

A bolygó átmérője 150 ezer kilométer, tehát valamivel nagyobb, mint a Jupiter, a csillagászok számításai szerint pedig 3,4 naponta egyszer kerüli meg anyabolygóját. A felfedezést tett kutatócsoport megosztotta, a TOI-3757 b átlagos sűrűsége mindössze 0,27 gramm/köbméter (!). Soron kívül A hét első felében napsütés, a második felében esős és szeles lesz az idő

Ez azt jelenti, hogy a mályvacukorbolygó átlagos sűrűsége negyedannyi, mint a víz sűrűsége, így ha egy gigantikus fürdőkádba helyeznénk, csak lebegne a víz tetején. A vörös törpék a legkisebb és leghalványabb csillagok közé tartoznak, hiszen olyan égitestekről beszélünk, melyek magjukban hidrogént alakítanak át héliummá.

Ezen csillagok jóval hűvösebbek a Naphoz képest, ám képesek erőteljes kitörésekre, éppen ezért rendkívül ritka, hogy bolygók keletkezzenek a közelükben. Noha a TOI-3757 b felfedezése egy hatalmas szó, többnyire még mindig rejtély övezi: nevezetesen, hogy egyáltalán hogyan születhetett egy ilyen alacsony sűrűségű bolygó.

Tudósok szerint az egyik lehetséges magyarázat, hogy a bolygó magjában más gázóriásokhoz képest jóval kevesebb nehéz anyag található, ez pedig késleltethette a gáz felhalmozódásának mértékét, ezzel együtt pedig csökkenthette sűrűségét.