Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,44 Ft
Euró
392,13 Ft
Font
457,26 Ft
Bitcoin
64,628 $

Csehországban találták meg a világ legrégebbi faszerkezetét

Az Olmützi Régészeti Intézet igazgatója szerint a világ legrégebbi ismert faszerkezetét találták meg, amikor egy 7275 éves kutat tártak fel Csehországban.

Külföld

Szabó Kata

Szerkesztő
TÉMÁK

A tudományos szempontból kimagasló értékű leletre egy autópályaépítést megelőző régészeti vizsgálat során bukkantak a pardubicei kerületben, azóta pedig egy dendokronológiai és radiokarbonos vizsgálat is megerősítette, hogy a kút faszerkezete, így maga az építmény is i.e. 5256-5255-ből származik.

A régészek rendkívül meglepődtek a felfedezésen, és nem csak annak kora miatt, hanem az alkalmazott építési technológia miatt is, hiszen eddig úgy vélték, hogy a kút megépítéséhez használt technológiát csak a bronzkorban, vagy a római időkben kezdték el alkalmazni. Jaroslav Peška, a régészeti intézet vezetője szerint azonban most világossá vált, hogy az építési megoldás már az újkőkorszakban is ismert volt. Soron kívül RTL+: áremelésre készülhetünk az UEFA Bajnokok Ligája miatt

Maga a kút egyébként 80×80 centiméteres alappal rendelkezik, mélysége pedig 140 centiméter. Ami azonban ennél is érdekesebb, hogy a felhasznált faanyagok megmunkálását a jelek szerint különböző kő, csont és faelemekkel végezték.

Mivel feltételezhető, hogy a kút mellett egy korábbi település nyomai is megtalálhatók, a régészek hamarosan kiterjesztik az ásatási területet, ám előtte még biztonságba helyezik a kutat, ami a Kelet-Csehországi Múzeumban kerül majd kiállításra.