Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
358,40 Ft
Euró
386,64 Ft
Font
450,04 Ft
Bitcoin
62,653 $

A CIA szerint jobb nem félvállról venni az oroszokat, ha atomfegyverekről van szó

A CIA igazgatója azon a véleményen van, hogy jobb nem félvállról venni az oroszokat, ha atomfegyverekről van szó, mert lehetséges, hogy nem állnak túl jól a háborúban.

Fotó: Vlagyimir Putyin orosz elnök év végi sajtóértekezlete Moszkvában 2019. december 19-én. MTI/EPA/Jurij Kocsetkov
Európa

Takács Petra

Szerkesztő

Ha igazak azok a hírek, hogy az oroszok csak néhány nappal vagyis villámháborúval számoltak Ukrajnában, akkor már most messze nem tudják tartani a terveiket. Ehhez képest az orosz vezetés azt mondja, minden a terveik szerint történik Ukrajnában, és ennek megfelelően haladnak előre.

Oroszország helyzetét lényegesen bonyolítja, hogy a Nyugat folyamatos utánpótlást biztosít az ukránoknak, és hatalmas mennyiségben. Az USA legutóbbi egy 800 millió dolláros fegyvercsomagot hagyott jóvá, mely többek között helikoptereket is tartalmaz. Soron kívül 24 ember került kórházba, miután rosszul lettek a csengeri börtön építése közben

Bill Burns, a CIA igazgatója hangsúlyozta, az Egyesült Államok biztosan nem veszi félvállról annak a lehetőségét, hogy Oroszország taktikai atomfegyvereket vethet be, mivel Moszkva még mindig nehézségekkel néz szembe a frontokon.

Hozzátette, tekintettel Vlagyimir Putyin és az orosz vezetés esetleges elkeseredettségére, illetve azokra a kudarcokra, amiket eddig szenvedtek el katonai szinten, senki sem veheti félvállról annak az esélyét, hogy Oroszországnak megvan a lehetősége arra, hogy taktikai atomfegyvereket vagy kis hatásfokkal bíró atomfegyvereket vessen be.

A CIA vezetője elmondta, a CIA nagyon figyeli az eseményeket, de az USA egyelőre nem látott arra utaló jeleket, hogy Oroszország atomfegyvereket vetne be, egy ilyen lépésre készülne. Burs megjegyezte, hogy noha a Kreml részéről megerősítették, hogy magasabb nukleáris készültségi szintet rendeltek el a háború elején, eddig a gyakorlatilag sok bizonyítékot nem láttak arra vonatkozólag, amik megerősítést nyernének a fentebb említett aggodalmak.

Burns számára azonban nem kérdés, hogy Putyin egyre inkább elszigetelődött a háború során, és a kockázat iránti étvágya csak egyre nőtt, ahogyan gyülekezni kezdtek a felhők Oroszország felett. Az USA továbbra is nagyon szorosan figyeli az eseményeket, de közvetlen módon nem tervez beavatkozni a konfliktusba, így még csak vadászgépeket sem küld Ukrajnába.