Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
361,69 Ft
Euró
388,89 Ft
Font
451,88 Ft
Bitcoin
62,583 $

Koronavírus – újabb ország lépte át az egymilliós fertőzöttségi határt

Hivatalosan is megtörtént, amitől valamennyi brazil és nemzetközi szervezet rettegett az elmúlt pár hétben: meghaladta az egymillió főt az azonosított koronavírus-fertőzöttek száma Brazíliában.

Külföld

Nagy Noel

Szerkesztő

Hivatalosan is megtörtént, amitől valamennyi brazil és nemzetközi szervezet rettegett az elmúlt pár hétben, meghaladta az egymillió főt az azonosított koronavírus-fertőzöttek száma Brazíliában.

Brazíliában a koronavírus-járvány destruktív burjánzása több szempontból is figyelemre méltó: egyrészt rendkívül rövid idő alatt sokasodott a fertőzöttek száma, másrészt a terjedés irama olyan léptékű volt, hogy az Egészségügyi Világszervezet már lassan egy hónapja kongatja a vészharangot, igaz nem csak Brazília, hanem az egész régió kapcsán. Soron kívül Minimálisan mérséklődtek a fővárosi lakbérek

Harmadrészt pedig Brazília talán az egyetlen olyan ország, ahol a pandémiát ilyen mértékben politikai játékszerként használják. Az elmúlt hetek-hónapok során ezt megfigyelhettük, egy időben Jair Bolsonaro brazil elnök naponta tett olyan kijelentéseket, amivel kivívta magának a hazai és a nemzetközi sajtó heves kritikáit.

A brazil elnök módfelett sokszor hangoztatta a gazdaság prioritását, gyakorta kritizálta az államok kormányzóit és a nagyvárosok polgármestereit, hogy „egy kicsi influenza” miatt nem érdemes a gazdaságot leállítani. Ez a „kicsi influenza” viszont elszabadult, és már több mint egymillió honfitársát fertőzte meg, és nem igazán látszik, hogy a közeljövőben a terjedés csillapodna.

Számos egészségügyi szakértő úgy véli, hogy a brazil elnök ignoráns magatartása vezetett ahhoz, hogy a járványkitörés ilyen mértéket öltött. Szerintük ha időben és felelősen bevezetik a vesztegzárat és a közösségi távolságtartó intézkedéseket, az 54 000 elhunyt közül rengetegen életben maradhattak volna.

A számok így is kritikusak, ám a valóság még súlyosabb lehet: mivel nincs megfelelő mennyiségű tesztelés, nincs az országnak bőséges tesztelési kapacitása, és feltételezések szerint a regisztrált fertőzötteket is jelentősen aluldatálják, így számottevően rosszabbak lehetnek a valós adatok, mint a hivatalosak.

Az aggodalom pedig még mindig fennáll, hogy az egészségügyi ellátórendszer meddig fogja tudni bírni ezt a fokozatosan nehezedő nyomást, vannak közösségek – főleg az őslakosok körében – ahol már az összeomlás szélén van a rendszer. Mindezek ellenére már feloldottak néhány korábban bevezetett korlátozást állami szinten, főként a központi kormány nyomására.

Kapcsolódó hír:

https://liner.hu/a-pekingi-jarvanykitores-szomoru-emlekezteto-hogy-sosem-szabad-hatradolnunk/