Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,53 Ft
Euró
392,15 Ft
Font
457,95 Ft
Bitcoin
63,102 $

Állatok ürülékében találták meg azt, ami évente 10 millió ember életét mentheti meg

Eddig a guineai páviánok, a zsiráfok, a gyűrűsfarkú makik, a cebui disznók, valamint a binturongok ürülékében sikerült kimutatni hasznos vírusokat.

Fotó: Unsplash
Tudomány

Koós Alexandra

Szerkesztő

A Sheffieldi Egyetem kutatói az állatkertekben élő veszélyeztetett fajok ürülékében találtak olyan vírusokat, amelyek hatékonyak lehetnek az egyre nagyobb problémát okozó szuperbaktériumok ellen. Különösen igaz lehet ez a cukorbetegeknél általában lábfekélyt okozó baktériumok esetében is.

Az antibiotikumra rezisztens baktériumok évente több mint 1 millió ember halálát okozzák világszerte, ám az előrejelzések szerint ez a szám 2050-re már 10 millióra emelkedhet, ami igazán aggasztó – számolt be a hvg.hu a Gizmodo cikkére hivatkozva. Soron kívül Meghibásodás miatt kell kimenteni a halakat egy szegedi tóból

A cikkben kifejtették, a yorkshire-i vadasparkkal végzett kutatás során a szakértők különböző veszélyeztetett fajoktól vettek székletmintákat, és igen hasznos bakteriofágokat találtak bennük. Ezeket a bakteriális fertőzések kezelésére is használják az orvosok, természetesen kontrollált körülmények között.

Megjegyezték, azt már korábban sikerült kimutatni, hogy ezek az antibiotikumnál is hatékonyabban tudják elpusztítani a nem kívánatos kórokozókat. A tudósok úgy vélik, a most talált bakteriofágok segítenek megfékezni a cukorbetegek lábfekélyesedését (ez az érintett betegek 15-25%-ánál fordul elő, megállítani pedig nem, vagy csak nagyon nehezen lehet, amely miatt gyakran az amputáció mellett döntenek az orvosok).

Mint kiderült, eddig a guineai páviánok, a zsiráfok, a gyűrűsfarkú makik (lemurok), a cebui disznók, valamint a binturongok ürülékében sikerült kimutatni hasznos vírusokat. A kutatók elismerték, több vizsgálatra is szükség van, ám már most azon tevékenykednek, hogy eredményeik által egy nap megfelelő kezeléseket dolgozhassanak ki.