Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,30 Ft
Euró
391,12 Ft
Font
458,44 Ft
Bitcoin
63,868 $

Afgán tanárok az oktatásért folytatott harcukról: „Nem fogunk leállni”

Az afgán tanárok felszólítják a Nyugatot, hogy fokozza a tálibokra gyakorolt diplomáciai nyomást.

Fotó: MTI/AP/Jose Luis Magana
Külföld

Borbély Fanni

Szerkesztő

Az afgán tanárok azt mondták, hogy akár készek meghalni is a lányok oktatásának jogáért, mivel a tálibok az egyetemek elkülönítését követelik. A Telegraphnak nyilatkozva a tanárok – akik nevük elhallgatását kérték – elmondták, hogy könyörögtek a keményvonalas csoport tagjainak, hogy a lányok továbbra is járhassanak iskolába.

„Büszke vagyok a munkámra. Soha nem fogom abbahagyni, még ha az életembe kerül is”

– mondta egy tanár Kandahar tartományban.

A tanárnő a Pen Path nevű nem kormányzati szervezetnél dolgozik, amely 13 tartományban több mint száz iskolát nyitott elszegényedett területeken, és azért kampányol, hogy a nők és lányok továbbra is részt vehessenek az oktatásban. A tálib vezetés azonban ragaszkodik ahhoz, hogy nem fogja „áldozattá tenni” a nőket, és hogy a lányok oktatása folytatódni fog.

„Az iskolák nyitva lesznek, és a lányok és a nők iskolába fognak járni, tanárként és diákként”

– mondta a múlt héten Suhail Shaheen tálib szóvivő.

Sok afgán azonban attól tart, hogy ezt az ígéretet nem tartják be, különösen azután, hogy beszámolók szerint a nőket arra utasították, hogy hagyják ott a munkahelyüket, és férfi rokonokat küldjenek maguk helyettük dolgozni. A tálibok első hatalmi időszakában, 1996 és 2001 között a nőknek és lányoknak egyáltalán nem volt szabad iskolába járniuk.
Herátban, Afganisztán harmadik legnagyobb városában a tálibok állítólag arra utasították az egyetemeket, hogy különítsék el a férfi és női diákokat. A tálibok állítólag azt is követelték, hogy csak női tanárok taníthassák a lányokat, és férfi tanárok a fiúkat.

„A tálibok visszatérése után attól félünk, hogy minden jogunkat elveszítjük, de a tálibok azt állítják, hogy nem fognak megakadályozni minket abban, hogy iskolába járjunk, és nem veszik el a jogainkat. Ha a tálibok nem engednek minket tanulni, akkor sem fogunk leállni”

– mondta a Telegraphnak nyilatkozó egyik afgán tanárnő.

A New York Timesnak adott interjújában Crystal Bayat afgán diplomás és aktivista azt mondta, hogy a tálibok azzal dicsekedtek neki, hogy „csak 20 napig vagytok szabadok”. Bayat egy merész, mintegy 200 fős tálibellenes tüntetést szervezett Kabulban, amikor egy tálib harcos ezt a dermesztő figyelmeztetést adta neki. Eközben az egyetlen afganisztáni leányinternátus alapítója elárulta, hogy szívszorító döntést hozott arról, hogy elégeti tanítványai összes tanulmányi eredményét.

„Nem azért égetem el a diákjaim iratait, hogy eltöröljem őket, hanem hogy megvédjem őket és a családjukat”

– írta Shabana Basij-Rasikh a Twitteren.

De hangsúlyozta, hogy a tálibok hatalomátvétele csak megerősítette elhatározását a lányok oktatásában.

„A bennem lévő tűz, hogy befektessek az afgán lányok oktatásába, akiknek nincs kiút, egyre fényesebb, erősebb és hangosabb”

– írta.

A Pen Path önkéntesei elmondták, hogy a tálibok beleegyeztek abba, hogy néhány lányt otthon oktassanak, bár elmondásuk szerint ez csak a diáklányok 30 százalékát érinti.

„Nagyon bizonytalan idők járnak, reménykednünk kell”

– mondta az egyik önkéntes.

Az afgán tanárok elmondták, hogy felszólítják a Nyugatot, hogy fokozza a tálibokra gyakorolt diplomáciai nyomást, abban a reményben, hogy talán változtatnak az irányvonalon.

„Minden fenyegetés és figyelmeztetés ellenére felemeljük a hangunkat, harcolni fogunk a jogainkért, különösen az oktatásért. Soha nem adjuk fel. Nincs több félelem és csend, de szükségünk van a nemzetközi közösség támogatására, különösen a média részéről”

– mondta az egyik tanár.

Egy másik tanár Kandahar déli részén azt mondta: „Nem hagyjuk abba a munkánkat, és nem fogunk elmenekülni az országból, ez a mi országunk, és a mi felelősségünk, hogy dolgozzunk érte és békéssé tegyük.

„Senkinek sincs joga ahhoz, hogy megállítson minket az oktatásban. Van bátorságom és törekvésem arra, hogy a nap hat óráját a lányok oktatásának szenteljem. Harcolni fogunk, hogy felemeljük a hangunkat, senki sem állíthat meg minket ebben”.

Afganisztánban sok tanárnak kellett megtorlással szembenéznie, amiért továbbra is lányokat tanít. Egyikük azt mondta, hogy gyanítják, hogy az autójuk ellen 2017-ben elkövetett támadást a tálibok rendelték el, és hogy 11 éve nem vettek fel fizetést. Az UNICEF arra figyelmeztetett, hogy Afganisztánban mintegy 10 millió gyermeknek van szüksége humanitárius segítségre, hogy túlélhessen a tálibok alatt, és lobbizik a lányok oktatási jogaiért is.

„Az elmúlt években jelentős előrelépések történtek a lányok oktatáshoz való hozzáférésének növelésében. Létfontosságú, hogy ezeket a vívmányokat megőrizzük, és az érdekérvényesítő erőfeszítéseket folytassuk, hogy Afganisztánban minden lány minőségi oktatásban részesüljön”

– mondta az UNICEF szóvivője, utalva a múlt héten összeomlott, az Egyesült Államok által támogatott afgán kormány alatti rendszerre.

Dietetikus mondta el, miért ne várjunk csodát a „fogyiporoktól” és trenddiétáktól

Mint mondta, a tényleges, hosszú távon tartható egészséges életmódhoz egy komoly és átgondolt elhatározás az első lépés, utána jön a többi.