Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,99 Ft
Euró
392,41 Ft
Font
457,95 Ft
Bitcoin
64,301 $

A NASA szerint élhető a Jupiter Europa holdja

Az amerikai űrhivatal legújabb kutatásai alapján az égitest óceánjaiban az emberi élet számára kedvező körülmények alakulhattak ki.

Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az amerikai űrhivatal legújabb kutatásai alapján az égitest óceánjaiban az emberi élet számára kedvező körülmények alakulhattak ki.

A 3 100 kilométer átmérőjű Europa a Jupiter negyedik legnagyobb holdja, és bár kisebb, mint a mi Holdunk, még így is nagyobb a Plútónál. Soron kívül Második világháborús bombát találtak egy német futballstadion közelében

A Voyager és a Galileo űrszondák rendkívül sok adatot gyűjtöttek be Naprendszerünk legnagyobb gázóriásának hűséges követőjéről, amelyek elemzése után kiderült, a felszín alatt hatalmas mennyiségű víztartalékok lehetnek, azonban a holdon lévő anyagok kémiai összetétele a mai napig bizonytalan.

https://liner.hu/a-nasa-szakemberei-ujabb-exobolygora-bukkantak/

A Galileo misszióból származó információk összesítésével a NASA Jet Propulsion Laboratóriumának kutatói nemrég az Europa felszíne alatt húzódó földönkívüli óceánok környezeti tulajdonságait szimulálták le.

Első ránézésre a hold egy fagyott világnak tűnik, azonban ez korántsem igaz. A radioaktív bomlás és a gravitációs erők hatására a jégréteg folyamatosan felmelegszik, melyek később óriási, talaj alatti tengerré duzzadnak.

A jelenség során többnyire ásványokból jöhet létre a víz, így nem kizárt, hogy más égitesteken hasonló folyamatok által keletkezhetnek az élet alapfeltételének számító molekulák.

A korábbi kutatásokban azt feltételezték, hogy az Europa tengereiben a kén dominálhat, a legújabb szimuláció eredményei viszont rámutattak, hogy sokkal inkább a kloridok magas koncentrációja a jellemző, amelyek a földi óceánok sósságáért felelősek.

A Földhöz hasonlóan a kémiai reakciók nyomán 10-szer több oxigén és hidrogén keletkezik az Europán más égitesthez képest, ezáltal nem kizárt, hogy az élet magvai is jelen lehetnek a hold misztikus vizeiben.

Ahhoz, hogy jobban megérthessék a csillagászok a Jupiter holdját, egy 2023-2025 között tervezett Europa Clipper küldetést szeretnének megvalósítani. Az űrszondára szerelt kamerák, hődetektorok, magnetométerek és különféle radarok, valamint szenzorok segítségével kizárólag a felszín alatt elterülő vízréteg vizsgálatára összpontosíthatnak majd.

Az Europa Clipperen kívül a Jupiter Icy Moons Explorer (JUICE) a következő évtizedben szintén eljuthat a rejtélyes holdra, ahol az élethez nélkülözhetetlen szerves molekulák után fog kutatni.

2023-hoz képest 10 százalékkal csökkent a születések száma Magyarországon

A friss adatok alapján a születések, a halálozások és a házasságkötések száma is csökkent 2024-re.