Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
361,87 Ft
Euró
389,44 Ft
Font
453,75 Ft
Bitcoin
61,635 $

A kínai vakcinák elérték a WHO jóváhagyási folyamatának utolsó fázisát

Az ütemterv szerint halad az Egészségügyi Világszervezet által végzett két kínai koronavírus elleni oltóanyag felülvizsgálata a sürgősségi felhasználási engedélyeztetés céljából – amely előfeltétele a COVAX globális oltásforgalmazói programba történő felvételüknek.

A Sinovac Biotech kínai gyógyszergyártó koronavírus elleni vakcináját tartalmazó fiolák Szamut Prakan repülőterén 2021. február 24-én. Thaiföldre 200 ezer adag kínai, az Oxfordi Egyetem és az AstraZeneca svéd-brit gyógyszergyártó oltóanyagából 117 ezer adag vakcina érkezett. A délkelet-ázsiai országban az egészségügyi dolgozók és a veszélyeztetett csoportba tartozó lakosok kapnak először oltást. MTI/EPA/Rungrodzs Jongrit
Külföld

Borbély Fanni

Szerkesztő

Kate O’Brien, a WHO immunizációs osztályának igazgatója elmondta, hogy a Sinopharm és a Sinovac oltóanyagokról várhatóan hétfőn, azt követően pedig május 3-án tartanak majd megbeszéléseket.

„Örülünk, hogy ott tartunk, hogy ezek a felülvizsgálati értekezletek beütemezhetők, és alig várjuk… a (sürgősségi engedélyezési) folyamat hivatalos felülvizsgálati ülését” – mondta O’Brien. „A WHO folyamatosan kapcsolatban állt a két céggel, hogy felkészüljenek a hivatalos felülvizsgálati találkozóra.” Soron kívül Különleges program a fővárosi állatkertben: esti sétákra invitálják az érdeklődőket

Az értekezletek ütemezése azt jelenti, hogy a bírálók már rendelkeznek a szükséges információkkal, sőt akár még ezen időpontok előtt elkészíthetik a jelentést.
„Az üléseket az elvárások alapján tervezzük meg, hogy az összes bíráló jelentése elkészüljön az adott találkozó idejére” – mondta O’Brien. „Előfordul, hogy váratlan dolgok történnek, de a találkozóra várhatóan a megosztott dátumokon kerül sor.”

A korábbi gyakorlat szerint a sürgősségi felhasználási engedélyt (EUL) röviddel a bírálók hivatalos találkozóján tett ajánlása után adják meg, megnyitva az utat a Sinopharm és a Sinovac oltások bekerüléséhez a globális egészségügyi ügynökség által vezetett COVAX programba.

A WHO jóváhagyása növelné a két kínai oltás iránti bizalmat is, amelyeket az átláthatóság hiánya és az adatok zavaros volta miatt érik folyamatos kritikák. Ennek ellenére több száz millió kínai embernek adták be őket, és több mint 100 millió adagot exportáltak a fejlődő országokba, bár a Sinopharm még mindig nem közölt részleteket az utolsó fázisú klinikai kísérleteiről.

Március végén a WHO stratégiai tanácsadó csoportjának ülésén, amely a vakcinák felhasználásának módjáról dönt kimondták, a két kínai vállalat adatai szerint mindkét vakcina megfelelt az 50 százalékos hatékonyság minimumkövetelményének. Ám a tanácsadó csoport azt is elmondta, hogy ennél több adatra van szükség az oltások idősek és alapbetegségben szenvedők esetében nyújtott hatékonyságáról.

A Sinopharm vakcinájáról nem közöltek részletes hatékonysági adatokat, bár a kínai kormány szerint 79,34 százalékkal hatékonyan megelőzte a koronavírus kialakulását. A Brazíliában, Törökországban és Indonéziában végzett vizsgálatok azt mutatták, hogy a Sinovac oltóanyag hatékonysági osztályzata 50,65 és 83,5 százalék között van.

Kínában négy vakcinát engedélyeztek: a két előrehaladott mérlegelés mellett sürgősségi engedély iránti kérelmet nyújtottak be egy másik vakcinára, amelyet a Sinopharm fejlesztett ki a vuhani intézettel, bár a WHO-nak még mindig nem nyújtottak be a vakcináról gyűjtött információt. A negyedik a CanSino adenovírus-alapú vakcinája, amely legalább már elkezdett adatokat szolgáltatni az oltóanyagról az ügynökségnek – írja a South China Morning Post.