Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,53 Ft
Euró
392,15 Ft
Font
457,95 Ft
Bitcoin
63,229 $

319 millió éves agyra bukkantak a kutatók

A kihalt Coccocephalus wildi fajhoz tartozó koponya fosszíliáját egy angliai szénbányában találták több mint száz évvel ezelőtt.

Fotó: Unsplash/Jacqueline Martinez A kép illusztráció.
Tudomány

Borbély Fanni

Szerkesztő

A CNN a Nature hasábjain publikált tanulmány nyomán számolt be arról, hogy a kihalt Coccocephalus wildi fajhoz tartozó koponya fosszíliáját egy angliai szénbányában találták több mint száz évvel ezelőtt: a megkövesedett hal koponyájának letapogatása során a kutatók felfedezték a jól megőrződött gerincesek agyának legrégebbi példányát.

Mindez új megvilágításba helyezi a csontos halak korai evolúcióját, hiszen a fosszília a halfaj egyetlen ismert példánya, így a tanulmányt végző amerikai Michigani Egyetem és a brit Birminghami Egyetem tudósai egy CT-vizsgálat segítségével tekintették meg a koponya belsejét, s alaposan megvizsgálták annak belső felépítését. Soron kívül Arne Slot váltja Jürgen Kloppot a Liverpool kispadján

A kutatókat azonban szinte azonnal hatalmas meglepetés érte: a CT-felvételen ugyanis egy „azonosítatlan pacát” fedeztek fel. A Michigani Egyetem sajtóközleményében megosztotta, a határozott formájú, 3D-s objektumnak egyértelműen meghatározott szerkezete volt, mely a gerincesek agyában megtalálható jellemzőkkel rendelkezett.

Sam Giles, a tanulmány társszerzője, a Birminghami Egyetem gerinces paleontológusa és tudományos főmunkatársa a CNN-nek nyilatkozva úgy fogalmazott a nem mindennapi felfedezésről:

„Ez egy olyan izgalmas és váratlan lelet! Annyira váratlan volt, hogy eltartott egy darabig, mire megbizonyosodtunk arról, hogy valóban egy agyról van szó. Amellett, hogy egy jól megőrzött érdekesség, az agy anatómiája ebben a fosszíliában nagy hatással van a halak agyának evolúciójáról alkotott képünkre.”