Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
363,02 Ft
Euró
389,55 Ft
Font
455,16 Ft
Bitcoin
59,366 $

WHO: egyre ellenállóbbak a veszélyes fertőzéseket okozó baktériumok

A WHO jelentése szerint a kórházakban gyakran életveszélyes véráramfertőzéseket okozó baktériumok esetében több mint 50%-os rezisztenciát mutattak ki.

Fotó: Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) etióp főigazgatója egy felszólalót hallgat a koronavírus-világjárvány ellen folytatott harcról, és a világszervezet előtt álló jövő évi, kiemelt fontosságú feladatokról tartott sajtóértekezleten a WHO genfi székházában 2021. december 20-án. MTI/EPA/Keystone/Salvatore Di Nolfi
Orvostudomány

Szabó Kata

Szerkesztő

Az Egészségügyi Világszervezet által közzétett, 87 országra kiterjedő 2020-as jelentés adatai szerint a kórházakban gyakran életveszélyes véráramfertőzéseket okozó baktériumok gyógyszerrezisztenciájának magas szintje alakult ki a világjárvány első évében.

Az aggodalom, hogy ezek a szuperbaktériumoknak nevezett kórokozók ellenállnak a meglévő gyógyszereknek, nem új keletű, ugyanis a meglévő kezelések, különösen az antibiotikumok tartós túlhasználata vagy helytelen alkalmazása elősegítette, hogy a mikrobák számos kezeléssel szemben ellenállóvá váljanak, miközben a fejlesztés alatt álló helyettesítő kezelésekről egyelőre erősen korlátozottak az információk. Soron kívül Repülő Suzukit kaptak lencsevégre Kőbányán – ezért kell körültekintően előzni (videó)

A jelentés szerint olyan véráramfertőzést okozó baktériumok esetében is 50% fölötte rezisztenciaszintet mértek, mint a Klebsiella pneumoniae ls az Acinetobacter spp.

Jelen pillanatban a fertőzések ellen karbapenemekkel védekeznek, ám aggodalomra ad okot, hogy a Klebsiella pneumoniae által okozott véráramfertőzések 8%-a már a karbapenemekre is rezisztens, ami egyértelműen növeli a kezelhetetlen fertőzések miatti halálozás esélyét.

Dr. Tedrosz Adhanom Gebrejeszusz, a WHO főigazgatója szerint a gyógyszerekkel szemben egyre ellenállóbb baktériumok milliók életét veszélyeztetik. Meglátása szerint csak úgy lehet felülkerekedni a problémán, ha növelik a mikrobiológiai vizsgálatok számát, az így szerzett adatokat és információkat pedig nem csak a gazdag, de a szegényebb országokkal is meg kell osztaniuk.