Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
361,59 Ft
Euró
389,35 Ft
Font
453,65 Ft
Bitcoin
64,201 $

Súlyos vérszegénységet okozhat a világűrben való tartózkodás

Egy tanulmány új megvilágításba helyezte az űrrepülés veszélyeit, és a hosszú távú küldetéseken részt vevő űrhajósok vörösvérsejtszámára gyakorolt hatásait. A kutatás elmélyítette az űrvérszegénység néven ismert állapottal kapcsolatos ismereteinket, és fontos megállapításokat tett az űrkutatás jövőjére nézve.

NASA
Világűr

Kulcsár Péter

Szerkesztő
TÉMÁK

Az első űrmissziók óta folyamatosan űrvérszegénységről számoltak be, amikor az űrhajósok visszatértek a Földre, de nem tudtuk, hogy miért. Tanulmányunk azt mutatja, hogy az űrbe érkezéskor több vörösvértest pusztul el, és ez az űrhajós küldetésének teljes időtartama alatt folytatódhat” – mondta az Ottawai Egyetemen elvégzett kutatás vezető szerzője, dr. Guy Trudel.

Az űrvérszegénységet eddig rövid távú, múló állapotnak tartották, amely a szervezetnek az űrbéli környezethez való alkalmazkodásából ered, mivel a gravitáció hiánya miatt a folyadékok az asztronauta felsőteste felé tolódnak el érkezéskor. Soron kívül Látványos meteort fotóztak a salgói vár felett (fotók)

Ennek következtében az űrhajósok elveszítik a vérereikben lévő folyadék 10 százalékát – eddig azt feltételezték, hogy a szervezetük gyorsan elpusztítja a vörösvértestek ominózus arányát, hogy kordában tartsa a helyzetet, és a vérsejtek 10 nap űrbéli tartózkodás után a normális szintre pótlódnak.

Trudel és csapata azt tapasztalta, hogy a hatások sokkal hosszabb ideig tartanak, és a vörösvértestek pusztulása nem a folyadékok elmozdulásának, hanem egyszerűen az űrben tartózkodásnak köszönhető. A tudósok közvetlenül mérték a vörösvértestek pusztulását 14, hat hónapos űrmisszióban részt vevő űrhajósnál, mégpedig a légzésük elemzésével – megmérték a szén-monoxid mennyiségét a leheletmintákban, mivel pontosan egyetlen szén-monoxid-molekula keletkezik minden alkalommal, amikor a vörösvértestek egyik összetevője, a hem egy molekulája megsemmisül.

Ebből kiderült, hogy az űrhajósok a Nemzetközi Űrállomáson való hat hónapos tartózkodásuk alatt másodpercenként hárommillió vörösvértestet vesztettek, ami 54 százalékkal több, mint az a kétmillió darab, amit a Földön a szervezetünk másodpercenként elpusztít és kicserél. Bár a vörösvérsejtek termelését nem mérték közvetlenül, a csapat azt feltételezi, hogy az elveszett sejtek gyorsan pótlódtak, máskülönben az űrhajósoknál súlyos vérszegénység alakult volna ki.

A tudósok szerint az eredmények azt sugallják, hogy az űrhajósokat és űrturistákat szűrni kell olyan állapotokra, amelyeket befolyásolhat a vérszegénység, és az étrendet is módosítani kell a plusz vörösvérsejt-veszteség figyelembevételével. Fontos, hogy az sem ismert, hogy a szervezet meddig képes fenntartani a vörösvértestek magasabb pusztulási és termelési arányát, így még rengeteg a kérdőjel, amiket szükséges a közeljövőben kivizsgálni.

Kispadon kezd Szoboszlai a Tottenham ellen

Szoboszlai Dominik a Tottenham ellen léphet pályára az Anfield Roadon a Liverpool színeiben, és már a kezdő is ismert.

Motorosok csapódtak egy autónak Maglódon

Ketten ültek a motoron, amikor egy személyautónak ütköztek Maglódon, ami miatt mentőket is riasztottak a helyszínre.

Látványos meteort fotóztak a salgói vár felett (fotók)

Az elmúlt időszak egyik leglátványosabb felvételsorozata látott napvilágot egy meteorról, ami a salgói vár felett haladt tovább.