Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
363,07 Ft
Euró
389,24 Ft
Font
454,93 Ft
Bitcoin
57,599 $

Van, ahol máris blokkolni kezdték a ChatGPT elérését

Kínában úgy vélik, hogy a mesterséges intelligencián alapuló fejlesztés amerikai propagandát terjeszt.

Fotó: Pexels / Illusztráció
Ázsia

Szabó Kata

Szerkesztő

A kínai szabályozó hatóságok felszólították a hazai technológiai vállalatokat, hogy tegyenek meg mindent annak érdekében, hogy platformjaik ne kínáljanak hozzáférést a ChatGPT-hez, mivel a hatóságok szerint a chatbot amerikai propagandát terjeszt.

A ChatGPT tehát nem érhető el a kínai felhasználók számára, ám a szigor nem csak az OpenAI fejlesztésére vonatkozik, a hatóságok ugyanis a hasonló kínai technológiai megoldásokat is ellenőrizni akarják. Soron kívül Kétmilliós kárt okozott egy 16 éves fiatal a Határ úti metróállomásnál

A Nikkei Asia szerint a szabályozók felszólították a WeChat mögött álló Tencentet és az Alibabához köthető Ant Groupot, hogy biztosítsák, hogy a ChatGPT ne legyen elérhető saját szolgáltatásaikban vagy a boltjaikban található harmadik féltől származó alkalmazásokon keresztül.

A legtöbb jelentős külföldi online platformhoz hasonlóan a ChatGPT-t is blokkolja a kínai nagy tűzfal, mivel nem felel meg az ország cenzúrára vonatkozó törvényeinek. A szolgáltatás azonban néhány felhasználó számára elérhető volt a WeChat harmadik féltől származó alkalmazásain keresztül, mielőtt a Tencent eltávolította azt.

A ChatGPT-hez való hozzáférés blokkolása mellett a kínai technológiai vállalatokat arra is utasították, hogy saját chatbotjaik vagy hasonló AI-alapú szolgáltatásaik elindítása előtt kérjenek engedélyt a szabályozó hatóságoktól.

A ChatGPT-hez hasonló technológiai megoldásokkal szembeni ellenállást a kínai média is kiemeli. A hét elején az államilag ellenőrzött China Daily című napilap közzétett egy videót „Hogyan használja az USA az AI-t a dezinformáció terjesztésére” címmel, amely a ChatGPT-t amerikai propagandaeszköznek próbálta bélyegezni.

A videón a ChatGPT egy kérdésre válaszolva arról számolt be, hogy Kína megtagadja az alapvető emberi jogokat az ujgur muszlim kisebbségtől, mindezt pedig az az amerikai kormányzati híresztelésekkel összhangban lévő válaszként könyvelték el Kínában.

Fejlesztenek és félnek

A hónap elején a kínai Baidu óriásvállalat is kijelentette, hogy saját chatbotot fejleszt. A Reuters akkor arról számolt be, hogy a ChatGPT indulásához hasonlóan először önálló szolgáltatásként mutatkozik majd be, mielőtt integrálnák a Baidu keresőmotorjába. Nem világos azonban, hogy Peking legutóbbi utasítása hogyan befolyásolja a chatbot bevezetésének ütemezését.

A New York Times szerint a ChatGPT elindítása és népszerűsége sokkolta a kínai technológiai vállalkozókat, akik attól tartanak, hogy Kína lemarad a cenzúratörvények és a technológiai ipar növekvő kormányzati ellenőrzése miatt.

A hónapok óta tartó költségcsökkentések és elbocsátások után Kína számos vezető technológiai cége ezért saját megoldásokkal próbál alkalmazkodni a helyzethez, ezeknek azonban, hogy működni tudjanak, összhangban kell lenniük a kínai kormány politikájával.

Szoboszlai Dominik bemutatta a Liverpool új hazai mezét, nagyon trendi lett (videó)

Szoboszlai Dominik is magára húzhatta a Liverpool legújabb hazai mezét, ami az elmúlt évek egyik leglátványosabb tervezése.