Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
361,87 Ft
Euró
389,44 Ft
Font
453,75 Ft
Bitcoin
61,635 $

Már a gyerekkortól kezdve hangsúlyt kell fektetni a mentális egészség megóvására

A nemzetközi UNICEF-jelentés szerint globálisan 7-ből 1 gyermek mentális betegségben szenved, illetve 4-ből 1 gyermek olyan szülővel él, akinek valamilyen mentális zavara van.

Fotó: Unsplash
Egészség/Életmód

Koós Alexandra

Szerkesztő

Október 10-e a mentális egészség világnapja, így ezen a napon mindenképp érdemes szót ejteni erről a témáról. Ez a dátum rendkívül fontos az UNICEF számára is, amely kiemelten foglalkozik a gyermekek, fiatalok és az őket körülvevő felnőttek mentális állapotával, lelki egészségük megőrzésével és az állapotromlás korai jeleinek felismerésével – írta az egeszsegkalauz.hu.

A nemzetközi UNICEF-jelentés szerint globálisan 7-ből 1 gyermek mentális betegségben szenved, illetve 4-ből 1 gyermek olyan szülővel él, akinek valamilyen mentális zavara van. Az öngyilkosság világszerte a negyedik vezető halálozási ok a 15-19 évesek körében, Kelet-Európában, Közép-Ázsiában, Észak-Amerikában és Nyugat-Európában pedig a második. Az OECD egészségügyi adatbázisa szerint pedig 2022-ben az európai fiatalok mintegy 50%-a számolt be kielégítetlen mentálhigiénés ellátási szükségletről. Soron kívül Különleges program a fővárosi állatkertben: esti sétákra invitálják az érdeklődőket

Mindez azt mutatja, hogy már a gyerekkortól kezdve hangsúlyt kell fektetni a mentális egészség megóvására. A UNICEF Magyarország Lélekemelő programja keretében számos olyan ingyenes kurzus, e-learning anyag és foglalkozás érhető el, amelyek a gyermekek, szülők, pedagógusok és szakemberek lelki egészségének megőrzését, a problémák időben való felismerését és megelőzését támogatják. Többek között kiemelten foglalkoznak az iskolai kortárs bántalmazással, az online zaklatással, a pedagógusok és szülők folyamatos tájékoztatásával, képzésével. Webináriumokat szerveznek, a fiatalok bevonásával beszélgetnek arról, hogy vannak igazából.

November 16-án egy egész napos rendezvényt szervez a UNICEF, ahol szülők, pszichológusok, pedagógusok, gyermekvédelmi szakemberek és fiatalok beszélgetnek a mindennapok legnagyobb kihívásairól, a gyerekek jogairól, lelki egészségének megőrzéséről és helyreállításáról.

Felmerülhet a kérdés, mik lehetnek a gyerekek szorongásának testi tünetei. A portál itt a fejfájást, migrént, illetve a rendszeres hasfájást és emésztési problémákat emelte ki, ezek a leggyakoribb szimptómák. Megjelenhetnek továbbá álmatlansággal vagy rémálmokkal járó alvászavarok, étvágy- és súlyváltozások, esetleg bőrproblémák, viszketés, ekcéma vagy kiütések. Mindezek mellett kognitív problémák is felléphetnek, mint például nehézségek a koncentrációban, emlékezetben.