Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
361,59 Ft
Euró
389,35 Ft
Font
453,65 Ft
Bitcoin
64,201 $

További 1,5 százalékos nyugdíjemelésre tett javaslatot a NYUSZET

Állításuk szerint a kormány évek óta jelentősen alulbecsüli a fogyasztói áremelkedés ütemét, amely által nehéz helyzetbe hozza a nyugdíjasokat, a gyerekes családokat és az alacsony jövedelműeket.

Fotó: Unsplash
Belföld

Koós Alexandra

Szerkesztő

A Nyugdíjas Szervezetek Egyeztető Tanácsa (NYUSZET) szerint jogszabály-módosítással kell garantálni, hogy a nyugdíjak a tényleges inflációnak megfelelő mértékben emelkedjenek, azaz a reálértékük ne csökkenjen.

Ám ha ez nem teljesült, akkor tárgyév január elsejei visszamenőleges hatállyal pótlólagos emelésre van szükség, vagyis jelen esetben további 1,5%-kal kell emelni a nyugdíjakat – derül ki a Portfolio beszámolójából. Soron kívül Felmérés: ez aggasztja most a legjobban az 50 év feletti korosztályt

Állításuk szerint a kormány évek óta jelentősen alulbecsüli a fogyasztói áremelkedés ütemét, amely által nehéz helyzetbe hozza a nyugdíjasokat és a gyerekes családokat, de ez különösen igaz az alacsony jövedelműek esetében.

Az év közbeni nyugdíjkorrekció részben helyreállítja a törvényes állapotot, de azon az áron, hogy a nyugdíjasok hónapokig hiteleznek a költségvetésnek. Ezt követően a szervezet kiemelte, már 2021-ben úgy zárult az év, hogy a nyugdíjak nominális értékének éves emelése 0,3%-os reálérték-csökkenést eredményezett.

A teljes veszteség 100 milliárd forintra tehető

2022-ben – elfogadva a kormány számítását – 14%-kal emelkedett a nyugdíjak nominális értéke, míg a nyugdíjas fogyasztói kosárral számított árindex 15,2% volt, vagyis a nyugdíjak reálértéke a múlt évben is csökkent. Tehát a jelenlegi nyugdíjak 1,5%-kal alacsonyabbak, mintha a nyugdíjak 2021-22-ben a tényleges inflációnak megfelelő mértékben növekedtek volna.

Majd hozzátették, a hibás prognózis negatív következményei a nyugdíjprémium számításánál is tetten érhetők: a kifizetést 4%-os GDP-növekedést feltételezve (0,5-es szorzóval) számolták ki, minek következtében a nyugdíjasok maximum 10 ezer forintot kaptak ezen a jogcímen. Valójában azonban – mint ahogyan a KSH bejelentette – a GDP 4,6%-kal bővült.

Eszerint 1,1-es szorzóval kellett volna számolni, ami maximum 22 ezer forintos nyugdíjprémiumot jelent, vagyis a nyugdíjasokat ebben az esetben maximum 12 ezer forint veszteség érte, ám a teljes veszteség 100 milliárd forintra tehető, ami személyenként átlagosan közel 40 ezer forintot jelent évente.

Kispadon kezd Szoboszlai a Tottenham ellen

Szoboszlai Dominik a Tottenham ellen léphet pályára az Anfield Roadon a Liverpool színeiben, és már a kezdő is ismert.