Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,89 Ft
Euró
392,92 Ft
Font
458,73 Ft
Bitcoin
64,533 $

Timosenko: Putyinnal nem lehet békét kötni, az csak újabb háborúhoz vezet pár év múlva

Julija Timosenko, Ukrajna egykori miniszterelnöke egyértelművé tette, hogy mennyire lehet megbízni egy Putyinnal kötött megállapodásban.

Julija Timosenko volt ukrán kormányfõ, a Haza (Batykivscsina) párt vezetõje leadja szavazatát az elõrehozott ukrán parlamenti választáson Kijevben 2019. július 21-én. Volodimir Zelenszkij május 20-án beiktatott államfõ közvetlenül megválasztása után bejelentette, hogy feloszlatja a törvényhozást és rendkívüli választást ír ki. MTI/EPA/Szerhij Dolzsenko
Európa

Nagy Noel

Szerkesztő

Timosenko a The Guardiannek adott interjújában fejtette ki, hogy február 24-én éppen Kijevben tartózkodott, amikor Oroszország megindította az invázióját. Mint mondta, akkor egy csapásra minden politikai rivalizálás háttérbe szorult és minden ellenzéki vezetővel Zelenszkij irodájában mentek:

„Megöleltük egymást és kezet fogunk. Mindenki sokkos, sápadt és félelemmel teli állapotban volt. Mindenki tudta, hogy ameddig tart, addig bírnunk kell. Megállapodtunk abban, hogy támogatjuk az elnököt és a hadsereget a győzelemért. Zelenszkij döntése, hogy marad a fővárosban és túllép a félelmén, nagyon fontos volt” Soron kívül Halálra ítéltek egy iráni rappert, amiért részt vett egy 2022-es tüntetésen

Timosenko közölte, bármikor készen állna orosz katonákra lőni, éppen ezért vásárolt legális fegyvereket. Mint fogalmazott, a Kreml őt is feltette a halállistára a különböző forrásai szerint, ezért felkészültnek kell lennie.

Timosenko ebben nem is feltétlen téved, az orosz kormány régóta ellenségként tekintett rá, főként azért, mert támogatta Ukrajna uniós és NATO-tagságát. Ráadásul a 2010-es elnökválasztás során elindult Viktor Janukovics ellen, aki egyértelműen Putyin jelöltje volt.

A korábbi miniszterelnök ki is emelte, hogy a Janukovics elleni veresége egyértelműen a leköszönő elnök, Viktor Juscsenko hibája, akivel kapcsolatban szintén felmerültek már a vádak, hogy a Kreml érdekében járt el többször.

Az elnökválasztást követően komolyan megrengetett Ukrajna demokratikussága, ugyanis egy sokak által koncepciós pernek tekintett ügyben Janukovics bebörtönöztette Timosenkót, még a 2009-es gázbotránnyal összefüggésben.

„Putyin és Janukovics bebörtönzött. Janukovics sosem volt egy független játékos, mindig is Putyin bábja volt” – fogalmazott a volt kormányfő, aki 2014-ben szabadult a börtönből azt követően, hogy Janukovics elmenekült az országból a majdani tüntetések miatt.

Jelentkezz, és légy Te is a Liner.hu csapatának tagja

A majdani tüntetések volt a fordulópont, ugyanis hetekkel ezt követően Putyin inváziót indított a Krím-félsziget ellen, valamint Donyeck és Luhanszk megyékben is káoszt okozott. A „szakadároknak” nevezett Kreml-bábok ugyanis egytől egyik orosz fegyverekkel, orosz támogatással hajtották végre terrorcselekményeiket Kelet-Ukrajna területén.

A háború jelenlegi helyzete kapcsán Timosenko elmondta, hogy most nem szabad kritizálni Németországot és Franciaországot, amiért megpróbálják diplomáciai útra terelni a konfliktust és különböző kompromisszumokat javasolnak a háború vége érdekében.

Timosenko ugyanakkor hangsúlyozta, nemzetközi partnereinek azt kell megértenie, hogy az egyetlen módja a háború végének az, hogy az orosz haderőket el kell pusztítani a csattéren, nem szabad az ördöggel alkut kötni:

„Nincs ilyen, hogy Putyinnal kötött békemegállapodás, mert az egyáltalán nem vezet békéhez. Az egy új háborúhoz vezet több évvel később”

Timosenko végezetül kijelentette, hogy létfontosságú tétje van a jelenlegi háborúnak az ország szempontjából, ugyanis a Kreml egyértelmű célja, hogy „személytelenítse” Ukrajnát. Mint mondta, a jelenlegi helyzet „soha vissza nem térő lehetőség a civilizált világ számára”, hogy megállítsa Oroszországot és a háború, korrupció, zsarolás, álhírek és a zsarnokság terjeszkedését.