Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
361,07 Ft
Euró
388,91 Ft
Font
452,31 Ft
Bitcoin
63,645 $

Magyar technológia segíti az új koronavírus elleni készítmények fejlesztését

Magyar kutatók vezetésével kifejlesztett technológia jelenthet áttörést a koronavírus és más betegségek legyőzésében.

Fotó: Lucas Vasques/Unsplash
Tudomány

Kornis Vivien

Szerkesztő

A koronavírus és egyéb, új fertőzőbetegség leküzdésében is segíthet a magyar kutatók vezetésével kifejlesztett új SpotXplorer technológia, amely a betegséget okozó fehérjék Achilles-sarkát, a legfontosabb támadási célterületet képes azonosítani. A technológia új távlatokat nyithat az igazán hatékony gyógyszerek kifejlesztésében – adta hírül Dr. Jakab Ferenc a Virológia Pécs Facebook-oldalán. 

Magyar kutatók a Természettudományi Kutatóközpont Gyógyszerkémiai kutatócsoportjának vezetésével, valamint a Pécsi Tudományegyetem Szentágothai János Kutatóközpont Virológiai Nemzeti Laboratórium munkatársainak részvételével új technológiát fejlesztettek ki, amely lehetővé teszi a legfontosabb célterületek beazonosítását a fehérjéken. Ezen célterületek pontos ismerete nagyon fontos szerepet  játszik a betegségek elleni hatékony gyógyszerek tervezésében és kifejlesztésében. Soron kívül 400 fős küldöttséggel érkezik a kínai elnök, aki miatt a légteret is lezárhatják

“Az eddig ismert támadáspontok tulajdonságainak elemzésével azonosíthatók azok a kapcsolódási mintázatok, amelyek segítik a jövő gyógyszereit abban, hogy a betegséget okozó fehérjékhez hatékonyan kapcsolódva megváltoztassák azok hibás működését. Vagy éppen ellenkezőleg, blokkolják egy-egy fehérje aktivitását, ezzel megakadályozva annak normális működését. Ez igen fontos lépés lehet például a fertőző betegségekkel vívott harcban az orvostudomány számára” – emelte ki Dr. Jakab Ferenc a közösségi oldalon közzétett bejegyzésben. 

A magyar kutatók amerikai, angol, lengyel, osztrák és szlovén csoportokkal együttműködve bizonyították, hogy a SpotXplorer technológia sikeresen alkalmazható új, betegséget okozó fehérjéken is, és mind a leukémia, mind a koronavírus gyógyszeres kezelésének új készítményeiben segíthet. 

Az innovatív technológiáról szóló tanulmány május 27-én jelent meg a Nature Communications tudományos szaklapban angolul.