Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,98 Ft
Euró
392,20 Ft
Font
458,13 Ft
Bitcoin
63,370 $

Ilyen még nem volt: sztrájkolnak a skóciai világítótornyok dolgozói

A dolgozók munkája létfontosságú, ám most sztrájkba léptek, hogy tisztességes bért követeljenek.

Fotó: Unsplash/Jacob Meissner
Európa

Borbély Fanni

Szerkesztő

A Sky News jelentése szerint a skóciai világítótornyok dolgozói, köztük tengerészek, bázisasszisztensek, szakácsok és technikusok bejelentették, hogy hétfőn 12 órakor 24 órás sztrájkba lépnek. A lépés egyrészt példátlan, másrészt pedig komoly probléma is, hiszen ezek a dolgozók biztosítják, hogy a hajók biztonságosan áthaladhassanak a skót vizeken.

A hivatalos közlés szerint a Northern Lighthouse Board (NLB) által foglalkoztatott mintegy 40 dolgozó vesz részt a munkabeszüntetésben. A tengerészek, bázisasszisztensek, szakácsok és technikusok alkotta csapat Skócia világítótornyait, jelzőfényeit és bójákat tart fenn és működtet a tengeren. Soron kívül Ezt a férfit keresi a rendőrség a szentesi gyilkosság ügyében

A Unite szakszervezet közleménye szerint a sztrájk „történelmi jelentőségű és egy generáció óta az első”, kiemelve, hogy szerintük a kialakult helyzetért a brit kormány a felelős, állítva, hogy nem biztosítják a 2 százalékos béremelési ajánlat javításához szükséges többletfinanszírozást.

Az akció nyomán megszólalt Sharon Graham főtitkár is, aki rámutatott:

„A Unite NLB tagjainak nem maradt más választásuk, minthogy kiálljanak magukért. Amit felajánlottak, az egy brutális reálértéken történő fizetéscsökkentés. Az energiaköltségek, az infláció és a kamatlábak évtizedek óta nem látott magasságokba emelkedtek, ezért a 2 százalékos ajánlat egyszerűen nem elég. Tagjaink védelmében továbbra is mindent megteszünk, és teljes támogatásunkról biztosítjuk őket a jobb munkahelyekért, bérekért és feltételekért folytatott harcukban.”

Egyelőre nem tudni, hogy a brit kormány mit lép az ügyben, ám a lehető leggyorsabban megállapodásra kell jutniuk a feleknek, hiszen az NLB 208 világítótornyot tart fenn Skóciában és a Man-szigeten. A szakszervezet szerint áprilisban a munkavállalók 90,6 százalékos, 86,5 százalékos részvételi arány mellett 90,6 százalékkal támogatták a munkabeszüntetést.

Eközben Alison MacLean, a szakszervezet ipari tisztviselője sürgette a skót kormányt, hogy gyakoroljon nyomást a brit miniszterekre, hangsúlyozva, hogy az NLB tagjainak sztrájkja történelmi jelentőségű, a zátonyra futott tárgyalásokat pedig mielőbb újra kell indítani és megállapodásra kell jutni a többletfinanszírozás kapcsán.