Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
355,71 Ft
Euró
386,98 Ft
Font
451,92 Ft
Bitcoin
66,888 $

Kompenzációt követelnek a kormánytól a budapesti cégek szakszervezetei az iparűzési adó elvonása miatt

A szakszervezetek kompenzációt követelnek a kormánytól, miután a kormány elvette az iparűzési adót a budapesti vállalatoktól.

...svg content...Fotó: Unsplash/Mufid Majnun
Belföld

Takács Petra

Szerkesztő

A fővárosi cégeknél és intézményeknél működő szakszervezetek kompenzációt követelnek a kormánytól az iparűzési adó elvonása miatt annak érdekében, hogy végrehajtható legyen a korábban megkötött bérmegállapodás.

A Főpolgármesteri Hivatal által az MTI-hez eljuttatott közleményben tudatták, csütörtökön egyeztetéseket folytattak a szakszervezetek és a fővárosi önkormányzat képviselői, és megállapodás született arról, hogy a fővárosi önkormányzat továbbra is kitart a bérmegállapodás végrehajtása mellett, ezért a 2022. évi költségvetés tervezetében 15 milliárd forintot különített el erre a célra. Soron kívül Pünkösd: vasárnap és hétfőn is zárva lesznek az üzletek

Ugyanakkor az iparűzési adó elvonása 20,5 milliárd forintos kiesést jelent, amely a bérmegállapodás végrehajtását teljes egészében „elviszi”. Ennek az összegnek a kompenzációjára van szükség 2022. május végéig teljes összegben – írták.

A közlemény szerint az aláíró szakszervezetek egységesen követelik, hogy a kormány biztosítsa ezt az összeget, és üdvözlik, hogy a fővárosi önkormányzat akár folyószámlahitele terhére ezt az összeget megelőlegezi a kormányzati forrás megérkeztéig.

A Budapest-pótlék – amelyet a fokozatosság elve mellett 2020-tól több helyen bevezettek – egységes rendszere mellett kiáll a szakszervezeti oldal, ugyanakkor a kormányzati elvonásokat látva annak teljes bevezetését nem látja biztosítottnak – emelték ki.

A tizennégy aláíró szakszervezet eltökélt abban, hogy „a bérmegállapodás végrehajtását biztosító kormányzati kompenzáció érdekében további akciókat szerveznek”. Elfogadhatatlannak nevezik, hogy 2022-ben ismét reálbércsökkenés legyen – áll a közleményben.

Emlékeztettek: a fővárosi cégeknél és intézményeknél működő szakszervezetek tudomásul vették, hogy 2021-ben a fővárosi önkormányzat mint tulajdonos és fenntartó a többi között a megemelkedett szolidaritási hozzájárulás és az iparűzési adó kormányzati elvonása miatt nem volt képes béremelést biztosítani. A folyamatosan emelkedő infláció hatására ez azt jelenti, hogy jelentős reálkereset-csökkenés következett be.

Ennek ellensúlyozására már nyár elején elkészült és a Fővárosi Közgyűlés által elfogadott az a bérpolitikai megállapodás, amely érdemi emelést helyezett kilátásba már 2022-re. „A kormány egyoldalúan úgy döntött – és a minimálbérről szóló országos megállapodásba is becsomagolta -, hogy 2022-ben is elvonja az iparűzési adó egy részét a fővárosi önkormányzattól” – olvasható a közleményben.

Történelmet írt a Leverkusen, veretlenül fejezték be a szezont, kikapott a Bayern München

A Bayer Leverkusen egy több mint hihetetlen szezon végén szerezte meg a bajnoki címet, ráadásul úgy, hogy nem kaptak ki.

Rekordszámú független jelölt indul a júniusi önkormányzati választásokon

A Nemzeti Választási Iroda legfrissebb adatai szerint a júniusi önkormányzati választáson 7680 polgármesterjelölt vesz részt, akik közül többségük, 6297 függetlenként indul.

Napokon belül ismertté válhatnak a közmédiás EP-vita részletei

A közmédia jövő héten, a pünkösdi ünnepet követően tájékoztatja az Európai Parlamenti listát állító szervezeteket az általa tervezett vita részleteiről.