Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
364,59 Ft
Euró
391,04 Ft
Font
458,00 Ft
Bitcoin
62,935 $

Szakértő: valószínűleg épp egy járványhullámban vagyunk Magyarországon

Oroszi Beatrix epidemiológus nem tartja kizártnak, hogy jelenleg épp a koronavírus egyik járványhullámában vagyunk Magyarországon.

Fotó: Unsplash/Martin Sanchez
Belföld

Borbély Fanni

Szerkesztő

Oroszi Beatrix epidemiológus a Telexnek adott interjújában osztotta meg, valószínűleg épp egy járványhullámban vagyunk Magyarországon, amit a járványügyi megfigyelőrendszer adatok híján nem tud kimutatni. Úgy véli, félelmetes a tempó, ahogy az újabb és újabb variánsok megújulva követik egymást.

A szakember rámutatott, általában nem Magyarországra érkeznek elsőként a járványhullámok, hiszen számos olyan ország van, ahol jóval intenzívebbek a nemzetközi kapcsolatok, gyakoribbak az utazások, s a fizikai kontaktusok száma is nagyobb. Soron kívül Ezek az újítások jöhetnek az iOS 18-cal

Oroszi ugyanakkor rámutatott:

„Valószínűleg épp egy járványhullámban vagyunk Magyarországon, amit a járványügyi megfigyelőrendszer adatok híján nem tud kimutatni, viszont a megbetegedések számáról empirikus módon tudjuk, látjuk, hogy magasabb.”

Mindezt az is megerősíti, hogy látványosan növekedett itthon a tesztpozitivitási arány is, mely az ECDC adatai szerint szeptemberben, a 38-39. héten 24-42 százalék között volt, annak ellenére, hogy Magyarországon nagyon kevés a tesztelés. A szakember kiemelte, ugyanerre utalnak a szennyvízmérési adatok is:

„A vírus nagyon jól adaptálódik, az immunelkerülő képessége egyre jobb, és képes újra megfertőzni azokat is, akik korábban már átestek a betegségen. Jellemző, hogy most már sokféle omikron-alvariáns kering egyszerre, ha van is domináns variáns, akkor is van mellette négy-öt másik, ezek egymással vetélkednek, mindegyik mutálódik, és a véletlen előidézheti azt, hogy újabb olyan variáns fog ebből a rettenetesen sok mutációból kijönni, amely evolúciós előnnyel bír. Nem egy-egy variáns az érdekes jelen pillanatban, hanem hogy ezek milyen gyorsan és mennyire megújulva tudnak egymás után jönni. Félelmetes ez a tempó.”

Hangsúlyozta, főként az időseknek és a krónikus betegeknek érdemes most kérniük a koronavírus elleni oltást, akik a legnagyobb kockázatnak vannak kitéve. Amennyiben pedig elegendő az oltóanyag itthon, úgy a szakember azt javasolja, azok is felvehetik az oltást, akik csak szeretnék megelőzni a megbetegedést.