Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
361,59 Ft
Euró
389,35 Ft
Font
453,65 Ft
Bitcoin
64,143 $

Speciális módszerrel gyógyítható az agresszív leukémia

A legújabb terápiás módszer segítségével, túlreagáló enzimek célzott támadásával enyhíthető a véráramban található rákos sejtek elburjánzása.

Unsplash
Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az akut mieloid leukémia (AML) a vérrák egyik legsúlyosabb formája, ami az úgynevezett mieloblaszt őssejteket támadja meg, melyek a mieloid nevű fehérvérsejtek elkülönítésére szolgálnak, a betegek szervezetében azonban ezek a mieloblasztok lefagynak, nem fejlődnek tovább, és a csontvelőben halmozódnak fel.

A Cambridge Egyetem tudósai által nemrég megjelentetett tanulmányban egy új módszert mutattak be, amellyel elejét lehet venni a daganatos sejtek elszaporodásának. A METTL3 névvel ellátott enzimről kiderítették, hogy az AML-ben szenvedő páciensek esetében túltermelődés áll fenn, ami állapotuk rohamos súlyosbodásához vezethet. Soron kívül Csak pár felhő zavarhatja meg a szombati napsütést

A kutatók azonosítottak egy STM2457 nevű molekulát, amiről bebizonyították, hogy képes elnyomni a véráramban található METTL3 enzimet, ezáltal elérhető, hogy a rákbetegek ne szenvedjék meg a további károsodásokat.

Laboratóriumi körülmények között növesztett, AML-es betegektől vett sejttenyészeteknél vizsgálták meg első körben az STM2457 hatékonyságát. Rájöttek, hogy bizonyos koncentráció mellett a gyógyszerrel képesek voltak megállítani a daganatos szövetek növekedését, sőt el is tudták pusztítani őket.

Következő lépésben AML-páciensek véréből vett mintákkal megfertőzött egereken nézték meg a gyógyszer működését. Észrevették, hogy a ráksejtek burjánzása lelassult, a rágcsálók pedig sokkal tovább éltek, mint azon társaik, akik nem részesültek a speciális kezelésben.

Ha minden az előzetes tervek szerint alakul, akkor már idén megkezdődhet az emberi kísérletek első fázisa is, így könnyen lehet, hogy a közeljövőben újabb terápiával bővülhet a daganatos megbetegedések elleni gyógymódok tárháza.

Kiderült, melyik cukorhelyettesítő pörgeti fel leginkább az agyunkat

Pontosabban egyelőre még csak az egerek agyában látták ezeket a változásokat, de hamarosan embereknél is bizonyítást nyerhet a teória.