Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
361,58 Ft
Euró
388,60 Ft
Font
451,81 Ft
Bitcoin
62,341 $

Hiába szigorú lezárás, három ember halt meg koronavírusban Kínában

Sanghaj hétfőn közölte, hogy három ember meghalt koronavírusban, ez  volt az első hivatalos bejelentés a járvány halálos áldozatairól, amióta felállították az újabb szigorú zárlatot. 

Fotó: EPA/MARK R. CRISTINO
Ázsia

Fazekas Kiara Barbara

Szerkesztő

Március óta Sanghajban a napi esetszám rendszeresen haladta meg a 26 ezret, ezért a város lakosaira szigorú korlátozások vonatkoztak, hétfőn mégis bejelentették az első haláleseteket, az áldozatok mind idős, alapbetegséggel rendelkező emberek voltak. 

Ők „súlyos esetekké romlottak, miután kórházba kerültek, és meghaltak, az újraélesztésükre tett minden erőfeszítés hatástalannak bizonyult“ – idézi a város közleményét a France 24. A halottak közül ketten 89 és 91 éves nők voltak, a harmadik pedig egy 91 éves férfi. A városi egészségügyi bizottság megerősítette a haláleseteket. Soron kívül Nagyot bukott Valter Attila a Giro d’Italia ötödik szakaszán

A globális járványhullámhoz képest kevés volt a megbetegedés Sanghajban, mégis naponta több tízezer esetet regisztráltak, amelyek többsége tünetmentes. Válaszul a hatóságok szigorú intézkedéseket vezettek be, szigorúan korlátozzák a mozgást, és mindenkit elszigetelnek, akinek a tesztje pozitív, még akkor is, ha nem mutatja a betegség jeleit.

Sanghaj, Kína egyik leggazdagabb és legszabadabb városának a lakosai nehezen viselik a korlátozásokat, sokan panaszkodnak az élelmiszerhiányra, a spártai karanténkörülményekre és a keménykezű végrehajtásra.

A közösségi média felhasználói a hatóságokat támadták egy egészségügyi dolgozó által lefilmezett corgi megölése miatt, valamint a mostanra bevezetett politika miatt, amely szerint a fertőzött gyermekeket el kell választani a vírusmentes szüleiktől.

A múlt héten az interneten közzétett videók ritka módon mutatták be az elégedetlenséget: egyes lakosok dulakodtak a vegyvédelmi ruhás rendőrökkel, akik arra utasították őket, hogy adják át otthonaikat a betegeknek. Más felvételek és hangfelvételek a növekvő kétségbeesésről tanúskodtak, köztük olyanok, amelyeken az emberek barikádokat áttörve követelnek élelmet.

A visszhang ellenére Kína, ahol a koronavírust először 2019 végén észlelték, kitart a tömeges tesztelés, az utazási korlátozások és a célzott lezárások kipróbált és bevált zero-covid politikája mellett. A világ legnépesebb országa azonban az utóbbi időben több régióban is küzdött a járvány megfékezésével, különösen nagy nehézségeket okozott az omikron-variáns.