Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
362,50 Ft
Euró
389,13 Ft
Font
454,93 Ft
Bitcoin
59,740 $

Rishi Sunak a világ vezetőihez fordul az illegális migráció elleni együttműködésért

Az Egyesült Királyság miniszterelnöke az Európa Tanács reykjavíki ülésére utazik, s azt reméli, széles körű támogatást kap a Ruanda-tervhez.

Fotó: MTI/EPA/Andy Rain
Európa

Borbély Fanni

Szerkesztő

A Guardian jelentése szerint Rishi Sunak egy keddi csúcstalálkozón a világ más vezetőihez fordul az illegális migráció elleni együttműködésért. A brit miniszterelnök arra is igyekszik majd felhasználni az Emberi Jogok Európai Bíróságának (EJEB) elnökével való ritka találkozót, hogy támogatást nyerjen az Egyesült Királyság azon erőfeszítéseihez, hogy megvalósuljon a Ruanda-terv.

A Reykjavíkban tartott beszédében Sunak kijelentette, az emberkereskedelem elleni küzdelem nemzetközi rendszere nem működik, s újfent az egész Európára kiterjedő megközelítést szorgalmazta, miután Franciaország korábban elutasította az Egyesült Királyság azon kérését, hogy a Csatornán átkelő illegális bevándorlók visszatéréséről szóló kétoldalú megállapodást kössön. Soron kívül Verőfényes napsütésre számíthatunk a hétvégén, helyenként záporok is várhatók

Franciaország továbbá ragaszkodott ahhoz is, hogy egy szélesebb körű uniós megállapodásra van szükség. A mostani, rendkívül fontos izlandi találkozó keretében azonban Sunaknak lehetősége lesz megbeszéléseket folytatni Síofra O’Learyvel, az EJEB elnökével a 39. szabály működésének tervezett módosításáról.

Ez az a rendelet, mely tavaly nyáron megakadályozta a menedékkérőket Ruandába szállító első kitoloncolási járat indulását. Az utazás előtt a miniszterelnök egy nyilatkozatában hangsúlyozta:

„Az embercsempészek által a kontinensünkön való átcsempészésre használt útvonalak minden egyes pontja egy újabb közösséget jelent, mely ennek a barbár vállalkozásnak az emberi áldozataival küzd. Egyértelmű, hogy a jelenlegi nemzetközi rendszerünk nem működik, és ennek a mi közösségeink és a világ legkiszolgáltatottabb emberei fizetik meg az árát. Többet kell tennünk a határokon és joghatóságokon átnyúló együttműködés érdekében, hogy véget vessünk az illegális migrációnak és megállítsuk a hajókat. Egyértelmű, hogy az Egyesült Királyság aktív európai nemzetként – mely büszke múltra tekint vissza a rászorulók megsegítésében – ennek középpontjában fog állni.”