Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
355,71 Ft
Euró
386,98 Ft
Font
451,92 Ft
Bitcoin
67,162 $

Erős számok: kétezer milliárdos gyorskölcsönre kényszerült az MVM a rezsicsökkentés miatt

Az olcsó orosz gázról szőtt mítoszt erősen megcáfolják az MVM tavalyi számai, amely egyre nagyobb összegeket költ a rezsicsökentés fenntartására.

...svg content...Fotó: Twenty20
Belföld

Nagy Noel

Szerkesztő

A magyar állam kezében lévő MVM Energetika és leányvállalatai megosztotta a tavalyi éves beszámolóját, amelyből sokkoló számok derülnek ki. Köztük az is, hogy az olcsónak kikiáltott orosz gáz elképesztő veszteségeket okoz a vállalatnak.

A magyar energiaszolgáltatás jelentős részét biztosító vállalatnál ugyanis hatalmasat ugrott a rövid lejáratú kötelezettségek összege, a 2020-as 684 milliárd forintról több mint 2600 forintra – számolt be róla a Népszava. Soron kívül Verőcei halálos hajóbaleset: felvételek a kutatásról az eltűntek után

Ahogyan a lap kihangsúlyozza, ez azt is jelenti, hogy az MVM Energetika a folyamatosan beleölt költségvetési százmilliárdok mellett csaknem kétezer milliárd forintos gyorskölcsönre is kényszerült a rezsicsökkentés fenntartása érdekében.

„A jelentés különböző elszórt megjegyzései arra engednek következtetni, hogy az adósság-többszöröződés a gáz-adásvétel, az árak hullámzása és az egyre több ügylet kockázatát kivédő tőzsdei ügyletekhez köthető”

Mint a lap emellett hangsúlyozza, az energiaértékesítésből befolyó, csoportszintű bevételek, illetve ráfordítások 1400 milliárdról 2900 milliárdra ugrottak. Mi több, a földgázért a 2020-as 525 milliárd után tavaly már 1457 milliárdot fizettek – ezt pedig azt jelenti, hogy tavaly háromszor annyiba került az orosz gáz, mint 2020-ban.

Jelentkezz, és légy Te is a Liner.hu csapatának tagja

A Népszava ezen felül arról is ír, hogy a leányvállalatok közül mindenképpen ki kell emelni az MVM CEEnergy gáznagykereskedő. Mint hangsúlyozzák, a cég magyar számviteli szabályok szerinti bevétele úgy ugrott 535 milliárdról 1600 milliárdra, hogy a gáz nagy részét rezsicsökkentett áron kell adnia.

Ez úgy lehetséges, hogy a külföldi bevételeik viszont a hatszorosára ugrottak, az anyajellegű ráfordítások 525 milliárdról 1350 milliárdra emelkedtek. A tényleges tevékenység eredménye viszont a 2020-as 1.9 milliárdos veszteség után 223 milliárdos nyereség lett – a 214 milliárdos pénzügyi veszteség viszont lerontotta némileg, így hatmilliárdos nyereséget tudott a cég felmutatni.

A Népszava mindezek kapcsán megjegyzi, hogy a kormány által erősen erőltetett „olcsó orosz gázról” szóló mítoszra más kutatások is rácáfolnak, és mivel a lakossági szolgáltatóknak 2014 óta változatlanul a rezsicsökkentett áron kell értékesítenie a gázt, ez „egyre kevésbé takargatható rést üt” az MVM könyveiben.

Mint kiemelik, Gulyás Gergely kancelláriaminiszter februárban még cáfolta, április végén viszont már nem tagadta, hogy a rezsicsökkentés fenntartás csak idén akár 1300 milliárd forintba kerülhet – ennek lehet az eredménye a továbbra is ködös extraprofitadó kivetése, amit a rezsialapba raknak.