Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Ráksejtek és agresszív mikrobák elpusztítására alkalmas antibiotikumot fedeztek fel

A Tyumenyi Egyetem (UTMN) tudósai és kollégái a világon először egy olyan természetes antibiotikumra bukkantak, amivel kivédhető a patogének gyógyszerekkel szembeni rezisztenciája.

Tudomány
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A Tyumenyi Egyetem (UTMN) tudósai és kollégái a világon először egy olyan természetes antibiotikumra bukkantak, amivel kivédhető a patogének gyógyszerekkel szembeni rezisztenciája.

Az Applied Biochemistry and Microbiology tudományos lapban közzétett tanulmányból megtudhattuk, hogy a készítménnyel szinte az összes bakteriális és gombás fertőzések gyógyíthatóak mind emberekben, mind állatokban. Soron kívül Menczer Tamás Magyar Péterről: Ki küldött engem? Senki!

A Tyumenyi Egyetem kutatói szerint a modern farmakológia jelenlegi legnagyobb kihívását a természetes antibiotikumok kapcsán az jelenti, hogy a mikroorganizmusok gyakran extrém ellenállóképességet alakítanak ki bizonyos hatóanyagokkal szemben.

A tudósok elsőként tudták demonstrálni az úgynevezett emericillipszin A nevű peptid hatását, amit az Emericellopsis alkalina gombafaj micéliumából nyertek ki. A kutatást végző professzorok elmondása alapján ez a szerves anyag képes lelassítani a baktériumok biofilmréteg-képző tulajdonságát, ami kulcsfontosságú szerepet játszik az antibiotikum-rezisztenciában.

A tanulmány szerzői kiemelték az anyag univerzális jellemzőjét, amivel nemcsak az MDR és XDR baktériumokat, hanem lényegében az összes patogén eukariótát, úgymint a fonalas gombákat és élesztőket is el lehet pusztítani, mivel mindegyik élőlény képtelen tolerálni az emericillipszin A-t.

„Az emericillipszin A az eukariótákat és a prokariótákat különböző molekuláris mechanizmusok útján befolyásolják. Az eukarióták – például a gombák és a daganatos sejtek – elpusztulnak, mivel a peptidek megsemmisítik a sejtmembránt, miközben a prokarióták fertőzőképességének megakadályozását a biofilm kialakulásának meggátolásával idézi elő ez az anyag.”

magyarázta Jevgenyij Rogozsin, a Tyumenyi Egyetem mikrobiológusa.

Az antibiotikum tehát ráksejtek semlegesítésére is felhasználható, habár ennek megerősítéséhez további klinikai kísérleteket kell még elvégezniük a kutatóknak, mindenesetre biztató, hogy a mikroorganizmusokon kívül a tumoros szövetekre is hatást gyakorol ez a speciális antibiotikum.

Kiderült, mekkora összeget kap Ukrajna az Európai Uniótól

Újabb jelentős összegről van szó, amit a háború sújtotta Ukrajnának szán az Európai Unió.

Kiderült, mennyit mobiloznak mostanában a magyar fiatalok

Mintegy négy órát töltenek telefonjuk képernyője előtt egy átlagos napon a 16–35 évesek, ennek csaknem felét közösségi médiumok alkalmazásai teszik ki. De az is kiderült, mely appok a legnépszerűbbek.