Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
364,01 Ft
Euró
390,22 Ft
Font
456,44 Ft
Bitcoin
58,250 $

A szibériai permafrosztból 46 ezer év után kiolvadt férgek éledtek újra

A férgek ugyanis 46 ezer éven át a fagyban ragadtak, tudósok pedig képesek voltak újraéleszteni őket.

Fotó: Unsplash/Simon Berger
Tudomány

Borbély Fanni

Szerkesztő
TÉMÁK

A New York Times számolt be az egészen meghökkentő felfedezésről: 46 ezer évvel ezelőtti férgek bizonyították be a tudósok számára, hogy az élet szünetelhet: a múlt hét folyamán számoltak be a tudósok a felfedezésről, mely betekintést nyújt abba, hogy a fonalféregként is ismert férgek rendkívüli hosszú ideig, ebben az esetben több tízezer éven át extrém körülmények között is életben maradni.

Anasztaszija Szatilovics, az oroszországi RAS Talajtani Fizikai-Kémiai és Biológiai Problémák Intézetének tudósa két nőstény férget olvasztott ki egy megkövesedett, sarkvidéki üregből még 2018-ban, a mintegy 40 méter mélyen a permafrosztba temetett férgeket pedig egyszerűen vízbe helyezve sikerült újraéleszteni. Soron kívül Ösztöndíjjal jutott be a Harvardra egy budapesti gimnázium tanulója

A Panagrolaimus kolymaensis nevű férgeket további tanulmányozás céljából Németországba küldték, noha az élőlények több generáció laboratóriumi szaporodása után elpusztultak. A kutatók radiokarbonos kormeghatározás segítségével megállapították, hogy a példányok 45 839 és 47 769 évvel ezelőtt, a késő pleisztocén idején fagytak meg.

A mintegy milliméteres férgek a kriptobiózisnak nevezett nyugalmi állapotba kerülve tudtak ellenállni a szélsőségesen alacsony hőmérsékletnek, s ezt a folyamatot próbálták megérteni az intézet kutatói. Teymuras Kurzchalia, az intézet emeritus professzora a felfedezés kapcsán rámutatott, eddig senki sem tudta, hogy a fonalférgek képesek akár több ezer éven át tartó „alvó állapotba” kerülni:

„Ennek a felfedezésnek a legfontosabb tanulsága vagy összefoglalása az, hogy elvileg lehetséges az életet többé-kevésbé meghatározatlan időre leállítani, majd újraindítani.”

A kutatók azonosították a fonálféreg kulcsfontosságú génjeit, melyek lehetővé teszik számára a kriptobiotikus állapot elérését – érdekesség, hogy ugyanezeket a géneket találták meg a Caenorhabditis elegans nevű kortárs fonalférgekben, melyek szintén képesek kriptobiózisra.

Kikapott a PSG a Dortmundtól a Bajnokok Ligája elődöntőjének első mérkőzésén

A PSG egy nagyon erős Dortmund ellen játszott a Bajnokok Ligája elődöntőjének első mérkőzésén.

Adatvédelmi botrányba keveredhet az egyik legismertebb légitársaság

Vizsgálatot indított az ausztrál Qantas légitársaság egy lehetséges adatvédelmi probléma miatt, amely során nyilvánossá válhattak egyes utasok személyes adatai.