Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
361,37 Ft
Euró
389,10 Ft
Font
453,36 Ft
Bitcoin
62,837 $

Kínai külügyminiszter: „Nagyon súlyos következményekkel fog járni”, ha Pelosi Tajvanra látogat

Az amerikai Képviselőház elnöke nem volt hajlandó elárulni, útba ejti-e a szigetet körútja során, Kína azonban a belpolitikájába történő durva beavatkozásként értelmezné a lépést.

Fotó: A Nancy Pelosi amerikai képviselõházi elnök tervezett ázsiai körútjáról szóló újságcikket olvassa nagyítóval egy férfi egy pekingi utcán 2022. július 31-én. Pelosi megerõsítette szándékát négy ázsiai ország meglátogatására, de Tajvan felkeresését nem említette. Korábban viszont Tajvant is úticéljai között említette, és emiatt kiélezõdött a feszültség a Tajvant magáénak tudó Kína és az Egyesült Államok között. MTI/AP/Andy Wong
Ázsia

Czinder Tímea

Szerkesztő

Zhao Lijian, a kínai külügyminisztérium szóvivője hétfőn úgy fogalmazott, Kína hatékony hatalmi intézkedéseket foganatosít, amennyiben az Egyesült Államok Képviselőházának elnöke, Nancy Pelosi Tajvanra látogat.

„Ha Pelosi Tajvanra látogat, az durva beavatkozást jelent Kína belpolitikájába, és nagyon súlyos következményekkel fog járni. A Kínai Népi Felszabadító Hadsereg nem fog karba tett kézzel hátradőlni”

– közölte a diplomata.

Hozzátette, Pelosi tajvani látogatása destabilizálná a helyzetet a Tajvani-szorosban, és csapást mérne a kínai-amerikai kapcsolatokra is. Leszögezte, amennyiben a látogatás megtörténik, „Kína határozott és hatékony ellenintézkedéseket fog tenni”.

A The Financial Times és a Politico korábban arról számolt be, hogy az Egyesült Államok állami hierarchiájának harmadik legmagasabb rangú tisztviselője augusztusban a szigetre készül, miután április elejére tervezett utazása meghiúsult a Covid-19 miatt. Ez lett volna a Képviselőház elnökének első látogatása Tajvanon az elmúlt 25 évben.

A Pelosi vezette delegáció vasárnap indult Ázsiába, hogy ellátogasson Szingapúrba, Malajziába, Dél-Koreába és Japánba, a politikus azonban nem volt hajlandó pontosítani, útba ejti-e Tajpejt az ázsiai-csendes-óceáni körút során – olvasható a TASS cikkében.

Tajban 1949 óta áll a helyi közigazgatás irányítása alatt, amikor is a Csang Kaj-sek vezette Kuomingtan-erők a kínai polgárháborúban elszenvedett vereség után a szigetre menekültek. Tajvan megőrizte a Kínai Köztársaság lobogóját és más szimbólumait, Peking azonban saját tartományának tekinti a szigetet, ezt az álláspontot pedig a legtöbb ország, köztük Oroszországi is támogatja.  

Eközben kiderült, hogy Nancy Pelosi, az amerikai képviselőház elnöke mégis ellátogat Tajvanra is, ázsiai körútja részeként, ezt pedig egy magas rangú tajvani, és egy amerikai tisztviselő is megerősítette.