Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
364,59 Ft
Euró
391,04 Ft
Font
458,00 Ft
Bitcoin
62,935 $

Így akarta megpuccsolni az ukrán kormányt Oroszország a háború első napjaiban

Az ukrán titkosszolgálat nyomozói lelepleztek egy összeesküvést a háború első szakaszaiban, amely a kijevi vezetés ellen irányult.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök videokapcsolaton keresztül szólal fel a NATO madridi csúcstalálkozójának elsõ napi ülésén az Ifema kongresszusi és kiállítási központban 2022. június 29-én. MTI/EPA/EFE/Juan Carlos Hidalgo
Európa

Nagy Noel

Szerkesztő

Az SSU állítása szerint két közismert politikai figura is érintett volt abban a szándékozott erőszakos hatalomátvételi tervben, amelyet elsősorban az „Ukrán Választás” nevű oroszok által finanszírozott NGO és Vlagyiszláv Surkov akkori orosz elnöki tanácsadó szervezett.

Az SSU nyomozói szerint ez a történet 2014-re nyúlik vissza, amikor Oroszország annektálta a Krím-félszigetet és kirobbantott a polgárháborút Donyeck és Luhanszk megyékben, már akkor megindult a szervezkedés az aktuális, Petro Porosenko vezette kormány ellen. Soron kívül Ezek az újítások jöhetnek az iOS 18-cal

A titkosszolgálat kémelhárítási irodája szerint a két megvádolt köztisztviselő szorosan együttműködött Viktor Medvecsukkal, akit többször azzal vádoltak, hogy az oroszok embere. Medvecsuk és köre ekkor már azon dolgozott, hogy Oroszország, Fehéroroszország és Ukrajna között egy unióállamot hozzanak létre.

A tervek akkor kaptak léket, amikor Medvecsuk nem kapta meg az oroszoktól az elvárt finanszírozást, ezért az érintettek önálló munkába kezdtek. Az Orosz Föderáció egyik képviselője, aki a titkosszolgálatban és a kormányban is rendelkezik kapcsolatokkal, azt ígérte nekik, hogy érkezni fog a pénz.

Medvecsuk, a két ukrán tisztviselő és a körük végül azt a tervet dolgozta ki, hogy tartanak egy úgynevezett „Nemzetgyűlést”: velük egyetértő emberekkel és szervezetekkel Kijev utcáira vonulnak, bejelentik az elnök leváltását, valamint a Verkhovna Rada (törvényhozás) és a kormány feloszlatását – vagyis puccsot követnek el.

Annak érdekében, hogy erőszakos legyen a hatalomátvétel, a vádlottak elkezdtek toborozni olyan embereket, akik katonai tapasztalattal rendelkeznek. Az SSU végül egy ilyen akció során buktatta le őket, amikor új embereket kívántak toborozni, több közvetítőt le is tartóztattak.

A titkosszolgálat megjegyezte, hogy az invázió kezdete idején a vádlottak még nem kapták meg az oroszok által beígért teljes összeget. Ennek a legfőbb oka a források elsikkasztása lehetett, amellyel kapcsolatban az SSU úgy tudja, hogy emiatt több magas profilú orosz kormánytagnak és tisztviselőnek is le kellett mondania.

Az SSU szerint amikor Kijev közelében zajlottak a harcok, akkor az érintettek megváltoztatták a terveiket és inkább a nyugat-ukrajnai megyékben „népköztársaságokat” akartak létrehozni és kikiáltani. Ezt arra alapozták, hogy az oroszok magabiztosak voltak Ukrajna keleti, északi és déli részeinek gyors elfoglalásában.

Az SSU először március 5-én jelentette be, hogy meghiúsítottak egy átfogó puccskísérletet, köztük nyugat-ukrajnai népköztársaságok létrehozását, amelynek során a legfőbb szervezőket, valamint kulcsfontosságú szereplőket is őrizetbe vettek.