Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,53 Ft
Euró
392,15 Ft
Font
457,95 Ft
Bitcoin
63,921 $

Nemi erőszak, verések, halálos fenyegetések – sokkoló COVID-19 történetek

Brutális történetekről számolt be több nő az Al Jazeera riportereinek a nyugat-afrikai Nigériában, hogy a koronavírus-szabályok betartatására hivatkozva milyen kegyetlen dolgokat kellett átélniük a rendőrség keze alatt.

A Boko Haram nigériai szélsõséges iszlamista szervezet fogságából kiszabadult 21 diáklány fogadáson vesz részt az elnöki rezidencián Abudjában 2016. október 13-án. A Boko Haram, amely 2009 óta küzd az iszlám állam megteremtéséért Nigéria északi részén, 2014. április 14-én 276 növendéket rabolt el egy bentlakásos középiskolából az észak-nigériai Chibok városban. Közülük néhányan kiszabadultak, de a többségük egyelõre nem került elõ. (MTI/EPA)
Külföld

Nagy Noel

Szerkesztő

Elképesztő történetekről számolt be több nő is az Al Jazeera riportereinek a nyugat-afrikai Nigériában, hogy a koronavírus-szabályok betartatására hivatkozva milyen kegyetlen dolgokat kellett átélniük a rendőrség keze alatt.

A városa mellett élő 23 éves Pamela – akit csak ezzel a névvel láttak el személyiségvédelmi okok miatt – hetek óta a szobájába zárkózva tölti a mindennapjait, legfőképpen a padlózatlan földre leterített matracán feküdve. Szinte semmi nincs a szobájában, sem televízió, sem más berendezés, egyszerűen csak fekszik. Soron kívül Súlyos mentőautó-baleset történt Budapesten

Pamelát leírhatatlanul traumatizálták az események, amiket néhány héttel ezelőtt kellett átélnie, ugyanis egy rendőr megerőszakolta, akinek eredeti feladata a kormány koronavírus-szabályainak betartatása lett volna. Pamela unokatestvére az Al Jazeerának úgy fogalmazott, a 23 éves lány gyakorlatilag semmit nem aludt az eset óta.

Az eset július 28-án történt, amikor Pamela Port Harcourt fele utazott volna busszal. A hölgy elmondása szerint itt indultak be az események, ugyanis négy rendőr érkezett hozzá és tartóztatták le, amiért nem viselt maszkot a buszon. Elmondása szerint ezt követően egy vendégház-szerűségbe vitték, ahol az egyik rendőr brutálisan megerőszakolta és halálosan fenyegette, ha ellenállt.

Pamela azonban messze nem az egyetlen nigériai nő, aki hasonlóan a koronavírus-munkacsoportok áldozatává válik. A délkeleti Anambra államban található Nkpor városában például olyan esetről számoltak be, hogy egy csapatnyi polgárőr szintén megerőszakoltak valakit egy busz hátuljában, szintén azért, mert nem viselt maszkot.

Utóbbi esetben a rendőrség még nem tisztázta, hogy a polgárőrök az ő alkalmazásukban álltak-e, de a nigériai Daily Post információi szerint az erőszak helyszínéül használt buszt a rendőrségre szállították. A lap arról is beszámolt, hogy végül a brutális jelenetsornak dühös emberek vetettek véget, akik körbeállták a buszt, amelyből végül elmenekültek az elkövetők.

RENGETEG HALÁLOS ÁLDOZATA VAN A KONGÓI BÁNYAOMLÁSNAK

Nigériában hatalmas problémát jelent a nők ellen elkövetett erőszak, legyen az fizikai vagy nemi formában. A Veszélyben Lévő Nők Nemzetközi Alapítványa statisztikái szerint csak 2018-ban több, mint 10 000 nőt vagy kislányt erőszakoltak meg naponta a nyugat-afrikai országban. A problémát tetőzi, hogy igazán nincsen ennek jogi következménye, 2017-ben például senkit nem ítéltek el nemi erőszakért, a 2279 bejelentett eset ellenére.

A rendvédelmi szervek részéről sem példátlan az eset, még tavaly áprilisban történt egy közfelháborodást kiváltó incidens, melynek során 65 nőt állítottak elő. A rendőrség állítólag pénzt követelt a nőktől a szabadságukért, ám akik nem tudták letenni a vesztegetésül szolgáló összeget, azokat mind megerőszakolták, kotongumi helyett műanyag szatyrok használatával.

A felháborító eset jelenleg a bíróság előtt van, a vádlottak természetesen mindent tagadnak, valamint a rendőrség nem igazán szolgáltatott semmilyen információt az érintett rendőrökre vonatkozóan. Az egyetlen reakció egy helyettes-századostól volt, aki annyit mondott, hogy lezajlottak vizsgálatok, és a felelősöket már „kiszűrték” a biztonsági erők közül.

Május óta a nigériai Rivers államban folyamatosan azon dolgoznak, hogy megállítsák a koronavírus terjedését, például a kötelező maszkviseléssel, ám ezzel párhuzamosan egyre több jelentés érkezett a rendőri brutalitásról. Egy Port Hartcourtban történt incidens során például egy terhes nő vetélt el, amiért a rendőrök letartóztatták, mivel „a karantén ellenére az utcán tartózkodott”.

A probléma nem csak nőkre korlátozódik, ám a legfőbb áldozatai ők a rendőri brutalitásnak. Nem példátlan az sem, amikor kisfiúkat erőszakolnak meg avagy felnőtt férfiakat vernek agyba-főbe, mindenféle okra hivatkozva. Munkára sincsenek tekintettel, a nigériai rendőrök az ápolóktól kezdve az orvosokon át a munkanélküliekig, senkit sem kímélnek.

A leghírhedtebb ilyen rendőri egység a Szövetségi Különleges Rablásellenes Osztag (F-SARS), akik olyan brutálisak, hogy még tüntetéseket is tartottak ellenük. Nemi erőszak, gyilkosságok, verések és a kínzás sem olyan dolgok, amiktől megriadnak. A koronavírus-szabályok betartása érdekében is aktívak, több beszámoló érkezett már a kegyetlenkedéseikről.

A kegyetlenséget azonban pénzzel fel lehet váltani, az osztag kapcsán ez is nyílt titok. Egyre bevettebb gyakorlattá válik, hogy a letartóztatásból való elengedésért cserébe pénzt kell fizetni a szabálysértőknek, egy Al Jazeerának nyilatkozó helyi például úgy tudja, arra is volt példa, hogy egy ATM-hez vitték a szabálysértőt, hogy szedje le a számlájáról az összes pénzt.

A valós igazságszolgáltatás elérése pedig nagyon nehéz, ugyanis rendszer szinten gördítenek akadályokat azon áldozatok elé, akik egy rendőrt vádolnak. Pamela esetében sem más a helyzet, ő viszont kitartó, és nem vonja vissza a feljelentését. „Igazságot akarok!” – mondta ki egyértelműen Pamela.

Arne Slot váltja Jürgen Kloppot a Liverpool kispadján

Szoboszlai Dominik és csapattársai holland edző irányítása alatt készülhetnek a következő szezonban.