Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
367,11 Ft
Euró
392,83 Ft
Font
458,63 Ft
Bitcoin
63,754 $

Életfogytiglanra ítélt, csoportos szexuális erőszakot elkövetett férfiakat bocsátott szabadon az indiai kormány

Egyre komolyabb tüntetések szerveződnek Indiában, miután a kormány szabadon engedett 11 férfit, akik 2002-ben csoportosan megerőszakoltak egy muzulmán nőt.

Az indiai sajtóhivatal (PIB) által közreadott képen Narendra Modi indiai miniszterelnök beszédet mond a brit gyarmati uralom alóli felszabadulás 75. évfordulóján tartott ünnepségen Újdelhiben 2022. augusztus 15-én. MTI/EPA/PIB
Ázsia

Borbély Fanni

Szerkesztő

A tüntetők most azt követelik, hogy a gudzsaráti kormány azonnali hatállyal vonja vissza döntését, mely szerint szabadon engedték azt a 11 férfit, akik csoportosan erőszakoltak meg egy muzulmán nőt még 2002-ben, a bűncselekmény elkövetése miatt pedig életfogytiglani szabadságvesztésre ítélték őket.

Indiában több százan tüntetnek, hogy a kormány visszavonja az erőszakos férfiak szabadon bocsátásáról szóló döntését: a demonstrálók az ország fővárosában, Újdelhiben szombaton azt követelték, hogy a kormány vonja vissza a döntést, de történtek hasonló megmozdulások más államokban is. Soron kívül Ezt a férfit keresi a rendőrség a szentesi gyilkosság ügyében

A 11 férfit 2008-ban ítélték el, miután 2002-ben, az ország történetének egyik legsúlyosabb kimenetelű zavargásán megerőszakoltak egy muzulmán nőt, és összefüggésbe hozták őket egy gyilkossággal is. A most negyvenes éveiben járó áldozat is megszólalt a kormány döntése kapcsán, s megosztotta, lesújtotta a döntés.

Az áldozat ugyanis várandós volt a csoportos nemi erőszak idején, melynek során több mint 1000 embert, főként muszlimokat gyilkoltak meg, a halálos áldozatok között pedig ott volt a nő családjának hét tagja, köztük 3 éves kislánya is. Egy ismert aktivista úgy fogalmazott a kormány döntése kapcsán, hogy az indiai miniszterelnöktől kellene választ követelni, a férfiak szabadon bocsátása ugyanis elfogadhatatlan.

A Guardian jelentése szerint a kormány azzal magyarázta a szabadon bocsátásokat, hogy az elítéltek kérelmét azért fogadták el, mert már 14 évet leültek az életfogytiglani börtönbüntetésből. A tisztviselők közölték, hogy egy 1992-es, az elítélésük időpontjában is hatályos törvény értelmében jogosultak voltak a szabadon bocsátásra.

Ez azonban érthetetlen magyarázat annak fényében, hogy 2014-ben megszületett egy törvény, melynek értelmében tilos szabadon bocsátani azon elítélteket, akiket nemi erőszakért, vagy gyilkosságért ítéltek el. Narendra Modi miniszterelnök így egyre nehezebb helyzetbe kerül, mivel bár több alkalommal is tagadta, hogy szerepe lett volna a férfiak szabadon bocsátásában, a tüntetők igazságot követelnek.