Múltidézés – Az 1997-es jerezi eset, ami a legnagyobb fekete pont Michael Schumacher karrierjében (videó)

Kevés embernek kell bemutatni a német Michael Schumachert, akinek a neve a popkultúrában hosszú időn át egyet jelentett a Forma-1 és az autóversenyzés világával.

Nagy Noel

TÉMÁK

Michael Schumacher sokak szemében a történelem legjobb Forma-1-es pilótája, és ezt a statisztikák is alátámasztják: ő rendelkezik a legtöbb világbajnoki címmel (7), a legtöbb futamgyőzelemmel (91) és a legtöbb leggyorsabb körrel (77) is.

Az 1997-es év rendkívül eseménydús volt Schumacher karrierjében: a kanadai Jacques Villeneuve-vel végig szoros küzdelmet vívtak a bajnoki első helyért, olyannyira, hogy az évad utolsó állomását jelentő, a spanyol Jerez pályáján megrendezett Európa Nagydíjra úgy érkeztek meg, hogy Schumacher egy ponttal vezetett a kanadaival szemben. Soron kívül RTL+: áremelésre készülhetünk az UEFA Bajnokok Ligája miatt

Az időmérőn Jacques Villeneuve ezredre azonos idővel szerezte meg a rajtelsőséget Schumacherrel és csapattársával, Heinz-Harald Frentzennel egyetemben, de mégis a kanadai indult az első helyről. A futamon Schumacher megelőzte, de végig hatalmas taktikai csatát vívtak.

A verseny 47. körében aztán Villeneuve utolérte az első helyen autózó Schumachert, és ha megelőzi, és első helyen ér célba, az azt jelentette volna, hogy ő a világbajnok és nem a német. Valószínűleg ugyanez járhatott a német fejében, amikor az F1 egyik legnagyobb botrányát kavaró mozzanatot tette abban a körben.

Villeneuve a belső íven bement a német mellé, és már egyértelműen övé volt a pozíció, azonban Schumacher a kanyar közepén ráhúzta a kormányt a kanadaira, vélhetően abban bízva, hogy mindketten kiesnek és így ő lesz a bajnok. Ellenben a sors megbüntette Schumachert, és ő volt az egyedüli, aki a jelenet következtében feladni kényszerült a futamot.

A feketeleves csak ezután következett a német számára, ugyanis a sportbírók nem hagyták szó nélkül a mozdulatot: a sportszerűtlen viselkedése miatt kizárták a németet az 1997-es világbajnokságból, így a megszerzett második helyét sem tarthatta meg.

Habár Schumacher kétségtelenül a Forma-1 történetének legeredményesebb, és többek szerint a legjobb pilótája volt, ez a jerezi futam nagy feketepontot hagyott az örökségén. Az alábbi videón megtekinthetitek az eseményt, amiből végül a német a lehető legrosszabbul jött ki.