Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,96 Ft
Euró
392,60 Ft
Font
457,77 Ft
Bitcoin
64,541 $

Az MNB szerint jövőre az élelmiszerek majdnem kétszer akkorát drágulnak, mint idén

Egyedül a dohánytermékek és üzemanyagárak drágulásának lassulása húzza vissza az inflációt.

Fotó: Unsplash
Belföld

Takács Petra

Szerkesztő

A Magyar Nemzeti Bank vezetőinek kommunikációja eddig is ezt sejtette, a december 16-án közzétett negyedik negyedéves inflációs jelentés azonban bizonyossá tette, hogy a vártnál is rosszabb lehet a gazdasági helyzet az idei év végén és 2022-ben – számolt be a HVG.

A jelentéséből kiderült, hogy bár három hónapja még 4,6-4,7 körüli inflációval számolt az MNB, idén az 5,1 százalékot is elérheti, de a GDP-növekedésről szóló előrejelzések is túl optimistának bizonyultak. A reáljövedelem idén 3-3,2, jövőre pedig 5-6 százalékkal nőhet, az idei költségvetési hiány pedig 7,5 százalék is lehet. Soron kívül RTL+: áremelésre készülhetünk az UEFA Bajnokok Ligája miatt

A 2022-re várt inflációt termékkörönként is részletezték, amelyből kiderült, jövőre 6,9 százalékkal tovább drágulnak az élelmiszerek, ami majdnem duplája az idei 3,5 százaléknak. A közzétett adatok szerint mindössze az üzemanyag és dohánytermékek áremelkedésének lassulása húzza vissza az inflációt.

A gazdaság idei teljesítménye gyengébb a pár hónappal ezelőtt vártnál, de még így is jobb lehet, mint amivel a kormány az idei költségvetés megírásakor kalkulált. Több adó és járulék folyik az államkasszába, ezt a pénzt azonban a kormány el is osztogatja juttatásokra és adómentességre – írta az MNB.

132 ezer forintra nőtt a fiatalok egy főre jutó havi jövedelme

A háztartások fogyasztása visszaállhat a járvány előtti szintre, a vállalatok szintjén azonban alacsonyabb mértékű növekedés várható a növekvő energiaárak és a visszafogottabb külső kereslet miatt.

Bár azt sikerült megelőzni, hogy a tavalyi recesszió mellett pénzügyi válság is kialakuljon, ehhez sok pénzt kellett a gazdaságba fektetni. A háztartások anyagi helyzetének javulása miatt a vásárlási kedv növekedett, a termelés azonban akadozik, így tovább nőhetnek az árak.

A kormány kilátásba helyezte, hogy ha a jegybank előrejelzései szükségessé teszik, akkor módosíthatják a büdzsét. Ennek előszeleként jelentették be a nyugdíjak várnál nagyobb mértékű növekedését jövőre, valamint 350 milliárd forint értékű beruházásokat is a következő évre halasztottak.