Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
364,79 Ft
Euró
391,17 Ft
Font
458,24 Ft
Bitcoin
63,023 $

Minden ötödik betegnél mentális problémákat idézhet elő a koronavírus

Meglepő módon nemcsak a fizikai egészségre, hanem a lelki teljesítőképességre és közérzetre is jelentősen kihat a COVID-19 kórokozója.

Yverdon-les-Bains, 2020. november 5. Az új koronavírus előidézte Covid-19 betegségben szenvedő pácienst ápolnak a svájci Yverdon-les-Bains-ben működő eHnv (Etablissements Hospitaliers du Nord Vaudois) kórház intenzív osztályán 2020. november 4-én. MTI/EPA/Keystone/Laurent Gillieron
Egészség/Életmód

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Meglepő módon nemcsak a fizikai egészségre, hanem a lelki teljesítőképességre és közérzetre is jelentősen kihat a COVID-19 kórokozója.

A szorongást, a depressziót és az álmatlanságot mind-mind a koronavírus-fertőzésből felgyógyult páciensek klasszikus elhúzódó tünetei között tartják számon; nemrég brit tudósok azt is kiderítették, hogy az idősebbeknél még a demencia kialakulását is felgyorsíthatja a kórokozó támadása. Soron kívül Ezek az újítások jöhetnek az iOS 18-cal

A Reuters-nek adott interjúban Paul Harrison, az Oxfordi Egyetm pszichiáter professzora elmondta, a kollégáival készített legújabb tanulmány alapján biztosra vehető, hogy a COVID-19 nyomán létrejövő mentális gondok reális kihívásokkal állíthatják szembe a szakorvosokat:

„Az egészségügyi ellátórendszereknek fel kell készülniük arra, hogy fogadják és kezeljék a mentális rendellenességekkel küzdő pácienseket egyaránt, ugyanis a közeljövőben szignifikánsan megemelkedhet a számuk a koronavírus-fertőzés következtében.”

A The Lancet Psychiatry tudományos folyóiratban közzétett kutatásban az Egyesült Államok 69 millió állampolgárának elektromos kórlapját vizsgálták, amelyek között 62 ezer COVID-19 eset is szerepelt.

A tudósok rájöttek, hogy 5-ből 1 koronavírus-betegnél a pozitív COVID-19 teszt megállapítása után három hónappal jelentkeztek a szorongás, a depresszió, valamint az álmatlanság tünetei. Mindez a többi betegcsoporthoz képest kétszer magasabb értéknek bizonyult, ezáltal kijelenthető, hogy a Sars-CoV-2 vírus mentális elváltozásokat is okozhat.

Kimutatták azt is, hogy a már meglévő neurózisos tünetekkel rendelkező betegek 65 százalékánál nagyobb eséllyel diagnosztizálhatják a COVID-19 fertőzést az egészséges személyekhez képest.

A University College London tanácsadó pszichiátere, Michael Bloomfield kiemelte,

„A pandémiával összefüggésbe hozható pszichológiai stresszorok kapcsolatban állnak a betegség fizikai hatásaival.”

Simon Wessely, a King’s College London szakorvosa közölte, más fertőzések esetén szintén megfigyelhető a Covidnál is észlelt negatív tendencia, ezért jobban oda kellene figyelni arra, hogy felgyógyulás után megfelelő módon támogassák a pácienseket:

„A COVID-19 befolyásolja a központi idegrendszer működését, ezért közvetlenül megnövelheti a mentális rendellenességek kialakulásának rizikóját.”