Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
363,53 Ft
Euró
389,66 Ft
Font
455,80 Ft
Bitcoin
57,368 $

Miért mutathat hamis eredményt egy koronavírus-teszt?

A szakértők már többször beszéltek arról, hogy egy koronavírus-teszt hamis negatív, illetve hamis pozitív eredménnyel is végződhet, bár az utóbbi esetében azt tartják, ez meglehetősen ritka

Külföld

Nagy Noel

Szerkesztő

A szakértők már többször beszéltek arról, hogy egy koronavírus-teszt hamis negatív, illetve hamis pozitív eredménnyel is végződhet, bár az utóbbi esetében azt tartják, ez meglehetősen ritka. Pontosan hogyan lehetséges ez, és mégis milyen gyakran történik valójában?

Érdemes az alapoknál kezdeni. A koronavírus-tesztek során az egészségügyi dolgozók az orrunkból vagy a torkunk végéből vesznek mintát, hogy megvizsgálják, jelen van-e a vírus, pontosabban a vírus RNS-e. A tesztnek az RNS legkisebb koncentrációjú jelenléte is elegendő, hogy pozitív eredménnyel záruljon. Soron kívül Kétmilliós kárt okozott egy 16 éves fiatal a Határ úti metróállomásnál

Ha ilyen egyszerű, hogyan lesz hamis pozitív az eredmény? Az ausztrál Queensland Egyetem virológusa szerint ez sokkal ritkább, mint elsőnek tűnik, és általában csak a szállítás során vagy a laboratóriumban bekövetkező szennyeződések miatt történik. Elmondása szerint a laboratóriumok rekordmennyiségű teszteket csinálnak, ezért ilyen hibák előfordulhatnak.

„Ezek a tesztek nagyon érzékenyek, szóval ha csak egy nagyon picike DNS marad egy korábbi tesztből, akkor az már pozitív eredményt mutathat, még ha a valósággal ez ellentétes is. Jó laborokban ez nem fordul elő, ahol megfelelő eljárásokat követnek”

mondta Ian Mackay professzor.

A teszt végzésének időpontja is rengeteget számíthat, és potenciálisan hamis eredményhez is vezethet. Ha valakit „túl hamar” tesztelnek le a koronavírusnak való kitettség után, akkor elképzelhető, hogy még nincs elég vírusminta az adott ember orrában vagy torkában, hogy felismerje a teszt a kórokozó meglétét, de ennek az ellentéte is lehetséges, hogy már nincs elég vírus a szervezetben, hogy pozitív eredményt mutasson.

https://liner.hu/palcika-nelkuli-koronavirus-tesztek-hasznalataba-kezdtek-nagy-britanniaban/

Az embereknek van egy olyan kisebb csoportja is, akik hordozzák még magukban a vírus nyomait – akár 3-4 hónappal korábbi megfertőződésből – de már nem tudnak továbbfertőzni. Az elvégzett teszt pozitív eredménnyel fog zárulni, mivel a vírus-RNS még jelen van a szervezetben, de ahhoz már kevés, hogy másokra is átterjedjen a fertőzés.

A koronavírus-tesztek pedig folyamatosan fejlődnek a járvány előrehaladtával, hogy minél pontosabb eredményt mutassanak. A PCR-tesztek például egyre inkább védve vannak a szennyeződéstől, így Mackay professzor szerint mind közül a legpontosabb eredményeket ezek alkalmazásával lehet mutatni.

Szentkirályi Alexandra: „Egy újabb be nem tartott ígéret Karácsonytól”

A Fidesz főpolgármesteri jelöltje nagyon aktív a kampányában, melynek ideje alatt Karácsony Gergely hiányosságaira hívja fel a figyelmet.

Közel 20 kiló marihuánát küldtek Madridból Budapestre, lebukott egy 26 éves férfi

Illegális küldemény érkezett Madridból Budapestre, amit a rendőrség sikeresen lefülelt, ennek a drogszállítmánynak már biztosan annyi.