Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
355,92 Ft
Euró
387,04 Ft
Font
451,99 Ft
Bitcoin
66,364 $

Mi lehet Donald Trump terve az elnöki bukást követően?

Most, hogy Joe Biden nyerte az amerikai elnökválasztást, és ezzel vége lesz Donald Trump négy éves elnöki ciklusának, jogosan vetődik fel a kérdés: mihez fog kezdeni az elnökségét követően?

Külföld

Nagy Noel

Szerkesztő

Most, hogy Joe Biden nyerte az amerikai elnökválasztást, és ezzel vége lesz Donald Trump négy éves elnöki ciklusának, jogosan vetődik fel a kérdés: mihez fog kezdeni az elnökségét követően?

Annyit már biztosan sejtünk, hogy nem lesz eseménytelen a hatalom átadása az elnök részéről, mivel továbbra sem ismerte el, hogy ellenfele győzött, továbbra is tartja az elméletét, hogy a törvényes szavazatok alapján ő nyert, és majd a bíróságon megerősítik az igazát. Soron kívül Gigantikus légtisztító lehet az emberiség ütőkártyája a klímaváltozás elleni küzdelemben

A hongkongi South China Morning Post megjegyzi, hogy azt egészen biztosan kizárhatjuk, hogy Trump a korábbi elnökökre jellemző „csendes államférfi” karaktert fogja felvenni, és az sem valószínű, hogy annyira ragaszkodni fog ahhoz, hogy Washingtonban maradjon. „Nagyon gyönyörű életem volt előtte” – jegyezte meg az elnökségéről, mely szintén jelzi, hogy nem ragaszkodik annyira ehhez a világhoz.

Íme néhány lehetőség, amire esetleg számítani lehet Trumptól, amennyiben vége az elnökségnek, és kiköltözik a Fehér Házból.

Trump TV

A leglogikusabb az lenne, hogy Donald Trump – az üzletember mivolta miatt is – arra fogja használni az elmúlt négy év során szerzett extra nagy hírnevét, hogy pénzt csináljon belőle. A leköszönő elnök eddig is abból szerezte gyakorlatilag a pénzét, hogy a „Trump” nevet marketingelte megfelelően.

Michael Cohen, a kegyvesztett korábbi Trump-ügyvéd a 2016-os választás kapcsán is azt mondta, hogy azt csak egy marketing-lehetőségként kezelte az elnök elsődlegesen, amivel csak az üzleti lehetőségeit bővítheti, ám mindenki – így a saját – meglepetésére megnyerte a választást.

Ellenben most annyi változás lehet, hogy nem az ingatlan-bizniszét fogja pörgetni a nevével, hanem egyenesen a médiát célozhatja meg. Szeretjük vagy sem, Trump egy nagyon kivételes kommunikátor, ami az olykor több tízezres részvételű kampányrendezvényein is látszódott, hívőit teljesen magával rántva beszélt időnként egészen földtől elrugaszkodott témákról – mint a kirohanása arról, hogy milyen gyenge a víznyomás a mosdók csapjaiban.

Simán megvan a lehetősége (és tehetsége), hogy az Egyesült Államok következő nagy jobboldali/konzervatív televízió- vagy rádióműsorát vezesse. Egyébként nincs híján a televíziós tapasztaltnak, ugyanis évekig vezette a „The Apprentice” nevű valóságshow-t, mely egy rendkívül nézett műsor volt annak idején.

Nagy kérdés azonban, hogy e tapasztalatokat és képességeket be tudja-e úgy csatornázni, hogy megalkossa a TrumpTV-t? Már több alkalommal utalt rá, amikor a Fox News jobboldaliságát kritizálta, hogy a nézők és ő maga is szeretne végre egy olyan alternatívát, ami a Murdoch-féle konzervatív médiaóriást kihívja.

Erre pedig meglenne a megfelelő infrastruktúrája is, ugyanis a jelentős vagyona mellett ott vannak a nemrégiben indult televízió csatornák, mint a One American News és a NewsMax TV, amelyek az eddigiek során is nyíltan vállalták, hogy az elnök hívei. Amennyiben Trump átvenné valamelyik csatornát, konzervatív óriásokká válhatnak az amerikai médiapalettán.

Sanford, 2016. október 26. Donald Trump republikánus párti elnökjelölt kampánygyûlést tart az Orlando-Sanford Nemzetközi Repülõtéren a Florida állambeli Sanford város mellett 2016. október 25-én. Az Egyesült Államokban november 8-án tartanak elnökválasztást. (MTI/EPA/Cristobal Herrera)

Jogi problémák, bírósági eljárások

Nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy Donald Trump ellen jelenleg nagyon komoly bírósági eljárások zajlanak. Csak New Yorkban több ügyében nyomoznak: az ügy, amikor egy pornósztárnak fizetett azért, hogy hallgasson; a „zavaros” piaci ügyletei és a még rejtélyesebb könyvelési szokásai kapcsán már zajlik a nyomozás, és még ott vannak a korábbi, szexuális zaklatásra vonatkozó vádak is.

Egészen addig, ameddig elnök volt, védve volt a büntető-igazságszolgáltatás elől, ám amint vége a ciklusának, ő is csak egy egyszerű amerikai állampolgárrá válik, akinek ugyanolyan jogai és kötelezettségei vannak, mint mindenki másnak.

Csak akkor úszhatja meg a jogi következményeket, ha Joe Biden elnöki kegyelmet ad neki. Nem lenne példátlan ez, ugyanis még 1974-ben Gerald Ford is kegyelmet adott a Watergate nevű lehallgatási botrányba keveredett és abba belebukó Richard Nixon elnöknek.

Sűrítheti az elnök feje feletti sötét felhőket, hogy már nyolc olyan, vele korábban szorosabb kapcsolatban álló emberre szabtak ki büntetést, akik súlyos bűncselekményeket követtek el, köztük korábbi kampányfőnökére, jogászára és nemzetbiztonsági tanácsadójára.

Elindulhat a kegyelmi hadjárat

Donald Trumpnak a választási vereséget követően továbbra is 77 nap áll rendelkezésre a hivatalban, és egy elnöki kegyelem jogi tekintetben egyáltalán nem egy bonyolult dolog. A Politicónak nyilatkozó szakértő szavaival élve úgy működik, mint ahogyan szerinte Trump gondolkodik az elnökségről: „int egyet a kezével, és már meg is van”.

Trump már összesen 28 alkalommal használta az elnöki kegyelmet, legutoljára júliusban, akkor a korábbi republikánus stratégának, Roger Stone-nak a javára. Erről maga Stone is nyilatkozott, aki szerint az elnöki kegyelem joga nagy hasznára válhat Trumpnak az elnöksége utáni időszakra való kapcsolatépítés tekintetében.

Washington 2020 november 6 <strong>Donald<strong> <strong>Trump<strong> amerikai elnök a washingtoni Fehér Ház James Brady sajtószobájában tartott tájékoztatón 2020 november 5 én két nappal az amerikai elnök valamint képviselőházi és részleges szenátusi választások után A rendkívül sok postán leadott szavazat feldolgozása miatt még nem nem dőlt el ki nyeri az elnökválasztást az Egyesült Államokban A szoros küzdelem az újraválasztásért induló <strong>Trump<strong> és kihívója a demokrata párti Joe Biden között zajlik MTIAPEvan Vucci

Trump 2024?

Mint ahogyan azt az elmúlt évek során megtanultuk, Donald Trump kapcsán egy mondás abszolút igaznak nevezhető: soha nem mondd, hogy soha! Itt kell behozni egy forgatókönyvet, amire nincs nagy valószínűség, ám Trump esetében bármi lehetséges, hogy 2024-ben ismételten indulni fog az elnöki székért.

Az amerikai alkotmány ugyan tiltja, hogy két ciklusnál többet legyen hivatalban egy elnök, azonban azt nem tiltja, hogy egy elnök két különböző alkalommal, nem folytatólagosan töltse le az egy-egy ciklusát. Ez ugyan nem jellemző, ugyanis vagy zsinórban 8 évet vannak hivatalban, mint Barack Obama, vagy méltóságteljesen visszavonulnak a vereség után, mint Jimmy Carter.

Egyetlen elnök van az Egyesült Államok történelmében, aki képes volt arra, hogy egy választási vereség után újraválasztassa magát: ez Grover Cleveland volt, aki 1884-ben lett először elnök, 1888-ban kikapott Benjamin Harrisontól, viszont 1892-ben ismételten ő lett az elnök, ezúttal az őt legyőző Harrison kárára.

A Republikánus Párt előtt ott a lehetőség, hogy megpróbálja a kollektív tudatból kitörölni Trump-emlékét, és egy új fejezetet nyitni a párt életében, vagy esetleg visszatérni a párt eredeti értékeihez, azonban azt ők sem hagyhatják figyelmen kívül, hogy Trump elképesztően népszerű a valamivel radikálisabb szavazók körében, de a mérsékeltebb vidéki szavazók körében is nagyon népszerű.

Otthagyni az egészet, ahogy van

Donald Trump jelenleg 74 éves, így ő sem lesz már fiatalabb, és elképzelhető, hogy már igazából neki is elege Washingtonból, meg az egész elit miliőből, ami azt körülveszi. Habár Trump jelenlegi kommunikációja alapján ez szinte elképzelhetetlennek tűnik, a korábbi kampányrendezvényein már mutatott erre utaló jeleket.

„Lehet, hogy visszamegyek New Yorkba a first ladyvel egy lakókocsiban. Lehet, hogy veszek egy lakókocsit, és utazgatni kezdek a first ladyvel” – mondta júniusban. Egy pennsylvaniai rendezvényen pedig a kamionokban merengett el: „Szép kamionok. Szerinted be tudnék szállni egybe, és elhajtani vele? Olyan jól esne, csak elvezetni innen, csak kiszállni az egészből a francba”.

Sterling, 2020. november 7. Donald Trump amerikai elnök (b) a nevét viselõ golfpályán a Virginia állambeli Stirlingben 2020. november 7-én, négy nappal az amerikai elnök-, valamint képviselõházi és részleges szenátusi választások után. MTI/AP/Patrick Semansky

Hova teheti át a székhelyét?

Több opció is felmerülhet, miután kiköltözött a Fehér Házból. Ott van a közel megszámlálhatatlan mennyiségű golfpályája, valamint a számos toronyház, amelyek mind a tulajdonában vannak. Egy floridai kampányrendezvényen, melyet a neves nyugdíjas közösségben, a „The Villagesben” tartott, viccelődve beszélt egy esetleges alternatív opcióról:

„Átköltözök ide, The Villagesbe. Tudjátok mit? Ez nem is olyan rossz ötlet, egészen tetszik ez az ötlet”

mondta.

Egy másik opció lehet, aminek kapcsán kérdéses, komolyan beszélt-e, hogy elhagyja az országot. Amikor egy riporter arról kérdezte, mi tévő lesz akkor, ha vereséget szenved Bidentől, így felelt: „Nem fogom túl jól érezni magam. Lehet, hogy el kell hagynom az országot”

Egy harmadik opció pedig, amit egy észak-karolinai kampánygyűlésen mondott, akkor szintén viccelődve, viszont elméletileg ez sem kizárható: „Ha elvesztem, nem tudom mit fogok tenni. Szerintem soha nem beszélek hozzátok többet, soha többet nem fogtok látni”.

Nos, a választási eredményeket már tudjuk, így Donald Trumpnak el kell kezdenie gondolkodni, mi tévő lesz a jövőben. Azt azért nehéz lenne elképzelni, hogy ténylegesen eltűnne, de ahogyan fentebb említettük, Trumpnál a legfontosabb mondás: soha nem mondd, hogy soha.