Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,53 Ft
Euró
392,15 Ft
Font
457,95 Ft
Bitcoin
62,769 $

Mi a koronavírus-nyomozók dolga és hogyan segítenek a járvány terjedésének megfékezésében?

Védőoltás híján a nyomkövetés az egyik legfontosabb eszköze a hatóságoknak a járvány kordában tartásában.

Egészség/Életmód

Kulcsár Péter

Szerkesztő
TÉMÁK

Ehhez technológiailag fejlettebb országokban már különböző mobilalkalmazásokat és API-kat használnak, Dél-Koreában pedig egyenesen karkötőket tesznek a koronavírusos betegekre. Sok helyen egyelőre ez a módszer még nem terjedt el, így más megoldást kellett találniuk.

Az emberi nyomkövetők lényegében detektívek, akik figyelik a fertőzött pácienseket, hogy éppen kivel, mikor és hol érintkeztek. A kontaktusaikat ezután szinte azonnal értesítik az esetleges kockázatokról és önkéntes karanténba küldik őket. Soron kívül Súlyos mentőautó-baleset történt Budapesten

Az ehhez hasonló szakemberek igénybe vétele nem új keletű dolog – az ún. fertőzési intervenciós specialistákat (DIS) a COVID-19 pandémia előtt például az AIDS, az Ebola és a Zika járványok kitörésénél is bevetették. A feladatuk ugyanúgy az volt, hogy nyomon kövessék a tüneteket produkáló betegeket és lehetőleg csírájában fojtsák el a kórokozók széleskörű elterjedését.

David Harvey-t, az Egyesült Államok Nemzeti Járványügyi Egyesületének ügyvezető igazgatóját kérdezték a felettébb különös szakmáról és arról, pontosan mi is a teendőjük.

Elmondaná, milyen egy átlagos napja a DIS specialistáknak?

Egy ilyen nap úgy kezdődik, hogy a nyomkövető szakember kap egy jelentést arról, hogy valakinek a koronavírus-tesztje pozitív lett. Ezután megpróbálja elérni a beteget, információkat nyújt számára, kérdéseket tesz fel és segít neki eligazodni az egészségügyi ellátásban, valamint karanténnal kapcsolatos tanácsokat is ad.

Ezután megbeszélik, kivel is találkozhatott a közelmúltban és egy közös tervet állítanak fel, amely alapján értesítik a potenciális fertőzötteket veszélyről és önkéntes izolációra szólítják fel őket – ez leghamarabb telefonon vagy a közösségi médián keresztül történik.

Mennyire fontos a kulturális és a közösségi tudatosság a koronavírus-nyomozók számára?

Több tréningen és eligazításon is részt kell vennie annak, aki ezt a szakmát választja. Meg kell értenünk a társadalmi különbségek mivoltját, majd bizalmat kell kialakítanunk és hidakat kell építenünk a szubkultúrák eltérései felett.

Tisztában vagyunk azzal, hogy a latinók és az afroamerikaiak nagyobb számban fertőződnek meg, így nagy hangsúlyt fektetünk a népcsoportok közötti kontrasztok elsimítására annak érdekében, hogy megértsék, ennek semmi köze a rasszizmushoz – az egészség megőrzése a fő cél.

Mennyire más a koronavírus az Ebolához vagy a HIV-hez képest a nyomkövető specialisták szempontjából?

Először is, az Ebola, a Zika, a COVID, a HIV, a TBC teljesen más tulajdonsággal rendelkeznek, ezért részletes orvosi és járványtani kiképzést kapnak a detektívjeink, akik ezáltal megérthetik a vírusok mechanizmusait.

Másodszor, a koronavírus egy légzőszervi problémákat okozó kórokozó, amely rövid idő alatt rendkívül sok embert képes megfertőzni, ezért fokozottabb figyelmet kell szentelni a betegek nyomkövetésére, mi pedig pontosan ezt tesszük.

Hogyan közlik a koronavírus-detektívek a rossz híreket az emberekkel? Van ennek valami módja?

Az emberek többsége nagyon higgadtan fogadja a híreket. Készségessé válnak és mindenben együttműködnek a szakemberekkel, mivel nem szeretnék továbbadni a vírust a környezetüknek és a hozzátartozóiknak.

Természetesen a részleges higgadtság mögött ott húzódik a pánik is, amely javarészt a média túlzásai miatt van, ezért minden kérdésükre a nyomozóink részletes válaszokkal szolgálnak, amellyel megnyugtathatjuk a betegeket.

A kormány Ön szerint megfelelő nyomkövető specialistát toborzott vagy lenne ezen még mit javítaniuk?

Mivel államonként más és más lazítási rendeleteket kívánnak bevezetni, ezért a koronavírus-nyomozók munkája egyre nélkülözhetetlenebbé válik. A járványügyi hatóságok a szakemberek esetleges hiányát eddig megoldották, így a túlterheltségtől a részünkről nem kell tartani.

A detektívek képzése jelenleg is zajlik, eddig már összesen 5 ezer jelentkező kapott igazolványt a kurzus abszolválása után, ami pár hónap leforgása alatt nem is rossz teljesítmény.

Sokan szkeptikusak a nyomkövetés hatékonyságával kapcsolatban. Ön mennyire érzi ugyanezt?

Bevallom, aggódom emiatt én is. Több százezer ember járkál az utcákon védtelenül és nem is sejtik, hogy elkapták a fertőzést. Az embereket állandóan tanítani kellene az óvintézkedések betartásának fontosságáról és arról, miként lehet sikeresen alkalmazkodni a mindennapi életben a vírushoz.

Ha el szeretnénk kerülni a New York-i kórházak drámai helyzetét más államok klinikáin is, akkor az embereknek meg kell előlegezniük a bizalmat a detektívjeink felé. Ez nem egy egyszerű feladat, de az eddigi tapasztalataink azt mutatják, hogy nem is lehetetlen.

Körülbelül mikor csillapodhat a járvány, mire számítanak?

Erről nincsen semmilyen konkrét sejtésem, csak találgatni tudok, mint ahogyan azt teszik mások is. Nem győzöm hangsúlyozni, hogy a mi feladatunk nem az állampolgárok magánélete utáni kutatás, mivel ehhez semmi jogosultságunk nincsen – ez az alkotmány szerint bűncselekménnyel nem vádolt emberekkel szemben törvénybe ütköző tett lenne.

Arra szakosodtunk, hogy lassítsuk a járvány terjedését, ehhez pedig sajnos szükséges figyelnünk, betartják-e a kötelező előírásokat. Remélem, amint meg lesz a vakcina, egyre kevesebb munkánk lesz – ekkor lennék a legboldogabb.

Az egyik potenciális ellenszérumról közben kiderült, hatástalan a koronavírussal szemben:

https://liner.hu/koronavirus-vedelmet-sem-ad-de-kart-sem-okoz-a-hidroxiklorokin/