Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

ÉLŐ

Clouds
Budapest 21
Dollár
354,96 Ft
Euró
385,41 Ft
Font
450,65 Ft
Bitcoin
67,012 $

Mesterséges humán embriókat állítottak elő Kínában

A szintetikus úton előállított élő részecskékkel a kutatók még tisztább képet kaphatnak az embriófejlődés döntő fázisáról.

Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A szintetikus úton előállított élő részecskékkel a kutatók még tisztább képet kaphatnak az embriófejlődés döntő fázisáról.

Bár az új kísérletek hagynak maguk után kivetnivalót etikai szempontból, ennek ellenére rendkívül hasznos információkkal szolgálhatnak. Az embrió-szerű struktúrákat úgynevezett gasztruloidokból hozták létre, amelyek lényegében speciális őssejtek. Soron kívül Elfogatóparancs kiadását kérte az izraeli miniszterelnök és a Hamász vezetői ellen a Nemzetközi Büntetőbíróság főügyésze

A kutatások során a gasztrulodiokat szív- és idegrendszeri sejtekké formálták, nem pedig agyhoz köthető szövetekké, melyekből életképes magzat fejlődhetett volna ki. Mindezeknek köszönhetően az embrió genezisét laboratóriumi körülmények között vizsgálhatták.

Ezek az érdekes struktúrák kulcsszerepet játszhatnak abban, hogy a kutatók megismerjék az elvetélés és a korai rendellenességek, mint például a nyitott gerinc kialakulásának pontos okait.

A műembriókat mesterségesen alkották meg, viszont egy idő után olyan stádiumig fejlődhetnek, amikor már emberként kell rájuk tekinteni, a gasztruloidokkal ugyanis a terhesség legfontosabb szakaszának, a harmadik hétnek a problémáit követhetik figyelemmel, ekkor viszont már az embriók önálló magzatként is felfoghatóak.

A tudósok számára eddig nem adódott meg a lehetőség, hogy ezt a fázist tanulmányozzák, mivel az országok többségében illegális laboratóriumban embriókat növeszteni 14 nappal fogantatás után.

Most, hogy lényegében ezek a struktúrák csak másolják a harmadik hetes szakasznak a tulajdonságait, elhárulhatnak az akadályok a további vizsgálatok elől.

Li Tiancsing, az egyik neves jünnani egyetem biológusa elmondta,

„Ezzel a fontos felfedezéssel megérthetjük az emberi test fejlődésének alapjait és kritikus mechanizmusait.”

Meg kell jegyeznünk, hogy a tudósok 5 éven keresztül egerekből származó gasztruloidokon kísérleteztek, még mielőtt az emberi szöveteken kezdték volna el ezeket a mérföldkőnek számító vizsgálódásokat.

Kapcsolódó hír:

https://liner.hu/egy-vak-halfaj-segithet-megtalalni-egy-ritka-betegseg-ellenszeret/