Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,53 Ft
Euró
392,15 Ft
Font
457,95 Ft
Bitcoin
63,053 $

Ez vár azokra, akiket a kezelőorvosuk majomhimlővel diagnosztizál

A betegeknek a tünetek teljes megszűnéséig karanténba kell vonulniuk, de a szoros kontaktokra is számos előírás vonatkozik.

Fotó: tatyana.buzmakova / Twenty20
Belföld

Czinder Tímea

Szerkesztő

Müller Cecília országos tisztifőorvos kedden jelentette be, hogy Magyarországon is dokumentálták az első majomhimlős esetet, egy 38 éves férfinál azonosították a betegséget. A tisztifőorvos azt is hozzátette, hogy a Nemzeti Népegészségügyi Központ már elküldte a betegséggel kapcsolatos információkat, eljárásrendet és járványügyi teendőket az egészségügyi szolgáltatóknak.

A HVG birtokába került dokumentum a fertőzés tüneteinek ismertetésén kívül tanácsokkal is ellátja az orvosokat, mit tegyenek, ha egy betegük majomhimlőre utaló tünetekkel jelentkezik; az NNK szerint erre akkor kell gyanakodni, ha a kiütések más okkal nem magyarázhatók, és más tünet is megjelennek, például 38,5 fok feletti láz, fejfájás, hátfájdalom, fáradtság vagy a nyirokcsomó gyulladása. Soron kívül Súlyos mentőautó-baleset történt Budapesten

A betegség gyanúját erősíti, ha a páciens az anamnézis szerint a tünetek megjelenése előtt eltelt 21 napban majomhimlős beteggel érintkezett, vagy olyan országban járt, mely a majomhimlő szempontjából endémiásnak számít.

A betegség igazolása a bőrelváltozásból vett minta laboratóriumi vizsgálatával történik, ezzel párhuzamosan pedig 24 órán be kell jelenteni a megbetegedést vagy annak gyanúját az NNK rendszerébe.

A kezelőorvos feladata, hogy tájékoztassa a beteget arról, hogy a kiütések teljes gyógyulásáig el kell különítenie magát, háziállatokkal és gyenge immunrendszerű személyekkel pedig kerülnie kell a kapcsolatot, valamint a betegség ideje alatt a szexuális kapcsolat is tilos.

A bejelentés nyomán az NKK munkatársai összegyűjtik azokat, akik a megelőző 21 napban fizikai kontaktusba vagy szexuális kapcsolatba kerültek a fertőzött személlyel, vagy akik egy háztartásban élnek vele, illetve azokat az egészségügyi dolgozókat, akik megfelelő védőfelszerelés nélkül vizsgálták meg a beteget.

A szoros kontaktok számára nem szükséges karantén, de 21 napig ellenőrizniük kell magukon a betegségre utaló tüneteket – megjelenésük esetén pedig azonnal értesíteniük kell a járványügyi hatóságot -, a három hét alatt pedig tartózkodniuk kell a szextől és szoros fizikai érintkezéstől, valamint kerülniük kell a háziállatokat, gyermekeket, várandós nőket és immunkompromittált személyeket.

A tájékoztatást szerint a nem szoros kontaktusban álló személyek, vagyis az átlag lakosság között a vírus terjedésének kockázata alacsony. Az NNK az is hozzátette, hogy a majomhimlő tünetei általában enyhék, a legtöbben pedig néhány héten belül kezelés nélkül is kigyógyulnak belőle.