Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
367,11 Ft
Euró
392,83 Ft
Font
458,63 Ft
Bitcoin
63,754 $

Magyar csillagászok felfedezték, valójában hogyan keletkeznek a bolygók

Eddig ismeretlen fizikai folyamatra bukkantak magyar tudósok, amely bolygóbölcsőket hozhat létre az úgynevezett protoplanetáris korongban.

NASA
Világűr

Kulcsár Péter

Szerkesztő
TÉMÁK

Vadonatúj bolygókeletkezési elmélettel állt elő egy magyar tudós által vezetett nemzetközi kutatócsoport. Olyan fizikai folyamatot fedeztek fel, amely bolygóbölcsők sokaságát hozhatja létre a protoplanetáris korongban, ezzel lehetséges magyarázatot adva a Föld-szerű vagy a Jupiter méretű óriásbolygók keletkezésére – mondta az Infostart megkeresésére Regály Zsolt, az ELKH Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont Konkoly Thege Miklós Csillagászati Intézetének tudományos főmunkatársa, a nemzetközi kutatás vezetője.

A fizikai folyamat lényege az, hogy a protoplanetáris korongokban, amikben a bolygók vélhetőleg keletkeznek, a gáz viszkozitása alapvetően befolyásolja a bolygókeletkezés folyamatát. A viszkozitásról korábban azt gondolták, hogy tulajdonképpen független attól, hogy a protoplanetáris korongban levő szilárd anyag, kis porszemcsék, ott vannak vagy sem. Mi azt gondoljuk, hogy ez nincs így, tehát függ a por mennyiségétől a gáz viszkozitása, és ezt mi ebben a numerikus modellben figyelembe vettük. Ennek az lett az eredménye, hogy a viszkozitásváltozás miatt kis anyagcsomók jelennek meg a korongban, ami összegyűjti a gázt, a port” – tette hozzá. Soron kívül Ezt a férfit keresi a rendőrség a szentesi gyilkosság ügyében

Regály Zsolt kiemelte, később ez a hely minden bizonnyal egy hatalmas bolygóbölcsővé válhat:

Ez a korábbi modellekhez, hipotézisekhez képest azért írja le jobban a valóságot, mert azok a problémák, amelyek a korábbi modellekben előjöttek – legalábbis egy nagy részük –, ebben a modellben megoldódni látszik.”